You are here: Home Members redaktor's Home Migrační večerníčky versus migrační horory

Migrační večerníčky versus migrační horory

Mezi emaily ukradenými extremisty premiérovi Bohuslavu Sobotkovi je i jeden, v němž jeho poradce navrhuje, aby Česká televize vysílala „migrační večerníčky“, v nichž by nějaká „vlídná osobnost“, v krátkých spotech před zprávami něco málo vysvětlila národu. Je jisté, že realizace takového nápadu by mnoho Čechů--tradičně alergických na propagandu--jen ještě více naladila proti migrantům.

Sociální média jsou sice zaplavena opakem „migračních večerníčků“—tedy „migračními horory“, které mnoho lidí dychtivě hltá. Nelze jim ale čelit propagačními šoty, v jejichž pozadí stojí vláda. Politici mohou k debatě o migrační krizi přispět nejlépe tak, že budou ve svých prohlášeních důsledně uměření, a nebudou právě oni nabízet občanům ani „migrační večerníčky“, ani „migrační horory“.

Což se některým našim vládním politikům--zejména právě premiérovi i jeho lidoveckému vicepremiérovi--poměrně daří, i když čelí populistům v řadách opozice, na Hradě, i v některých koutech samotných vládních stran, kteří krmí veřejnost horory i spekulacemi a zároveň se tváří, že mají jednoduchá řešení.

K uměřenosti patří, že vláda na jedné straně trvá na tom, že EU musí chránit svoje vnější hranice, a že právo žádat v Evropě o ochranu—a to možná jen dočasnou--by měli mít jen skuteční uprchlíci. Ale že, na straně druhé, bychom se ale měli k uprchlíkům chovat humánně a se soucitem.

Držet se této „civilizované“ linie vyžaduje silné demokratické přesvědčení. Jeho další těžký test přichází nyní --po sérii sexuálně podbarvených útoků na ženy v německých městech během silvestrovských oslav, jichž účastnili i přistěhovalci. Bude nyní ještě svůdnější sklouznout k malování čerta na zeď.  

Řešením je ovšem zase jen uměřenost. Stejně jako by bylo nemoudré soudit celý český národ podle tisíců fotbalových chuligánů, kteří čas od času demolují stadióny i veřejná prostranství, bylo by nemoudré soudit všechny přistěhovalce nebo  milióny pokojných evropských občanů muslimského vyznání podle nepřístojného chování skupin mladistvých migrantů řádících o silvestrovské noci.

Němečtí politici byli silvestrovskými událostmi jistě po právu zaskočeni, ale reagovali vesměs uměřeně, když na jedné straně odmítli generalizovat, tak jak to okamžitě udělal kupříkladu slovenský premiér Robert Fico, ale zároveň jasně řekli, že německé zákony platí i pro migranty. Ti, kdo je porušili, budou potrestáni, včetně případného vyhoštění. Tuto linii podpořil i Sobotka.

Evropa současnou krizi totiž ustojí, jen když neopustí ani svoje humanistické a lidskoprávní principy, ale zároveň nebude ignorovat či zlehčovat porušování svých zákonů a principů ani v případě lidí, kterým nabídla ochranu—ať prošli čímkoliv a jejich chápání naší kultury může být zatím dost povrchní.

 Právo, 11.1.2016