You are here: Home Members redaktor's Home Může být Babiš premiérem?

Může být Babiš premiérem?

Různá hodnocení prvních sto dnů vlády vedené sociálně demokratickým premiérem Bohuslavem Sobotkou končila často předpovědí, že Sobotku časem nahradí v čele vlády lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Ten se stále více sbližuje s prezidentem Milošem Zemanem, který Sobotku takříkajíc „nemusí“, a je prý tudíž jen otázkou času, kdy tento tandem převezme otěže moci v zemi.

Ve skutečnosti je Sobotka v mnohem silnější pozici, než se může při zběžném pohledu zdát. Důvodem je, že Babiš by ke stabilnímu vládnutí v čele nějaké příští vlády potřeboval přinejmenším parlamentní, když ne přímo vládní většinu. Tu ovšem těžko dá dohromady bez jednotné podpory ČSSD.

Teoreticky by sice mohl utvořit těsnou většinu spolu s občanskými demokraty, TOP 09 a lidovci. Jenže obě pravicové strany, které tvořily páteř bývalé vládní koalice, dozajista nemají v úmyslu zopakovat si trauma, které prožily s Věcmi veřejnými  politického podnikatele Víta Bárty. Těžko by také obešly své již deklarované pochyby o Babišově minulosti. Navíc by taková pravicová koalice byla politickým darem levici.

Těžko myslitelné též je, že strany, jako jsou ODS, TOP 09 nebo lidovci, by mohly podpořit Babišovu vládu společně s populistickým Úsvitem Tomia Okamury. A zcela nemyslitelná je jakákoliv podpora spolu s KSČM.

Babišovo vládní angažmá založené na výsledcích minulých voleb tak nadále závisí na jednotné ČSSD, přičemž tuto jednotu může jakž takž v současnosti garantovat jen Sobotka.

Pokud by Sobotku odstřelil, mohl by se sice možná s přičiněním Zemana dočkat podpory zemanovského křídla v ČSSD, ale to by nestačilo k většině ani při pokračující podpoře lidovců. Nahradit hlasy sobotkovského křídla podporou KSČM nebo Úsvitu by bylo pro Babiše politicky zničující. Nemluvě o tom, že ani zemanovci v ČSSD snad úplně neztratili politický pud sebezáchovy.

Naivní je i představa, že by Babiš, který má politické ambice i do budoucna, souhlasil s tím, že by stanul v případě pádu současné koalice v čele nějaké „vlády odborníků“, která by neměla potřebný politický mandát. Nejenže by se stal závislým na Zemanovi, ale docela jistě by také promrhal svůj politický kredit.

Případné předčasné volby, v nichž by Babiš zúročil současné vysoké preference ANO, mají též svá úskalí. Nejenže se k nim nelze propracovat bez souhlasu několika dalších stran, ale když už by se konaly, není zřejmé, že by Babiš nezaplatil za vyvolání takové politické nestability vysokou cenu.

 Navzdory nejrůznějším předpovědím o tom, že Babiš dozajista míří do čela vlády, tak i nadále platí, že Babiš a Sobotka se de facto navzájem potřebují. Případný podraz jednoho z nich na toho druhého může znamenat pád obou. A to si obchodník Babiš, nyní podnikající politice, jistě dokáže dobře spočítat.

Právo, 30.4.2014