You are here: Home Members redaktor's Home Na ČSSD čeká rozhodující bitva

Na ČSSD čeká rozhodující bitva

Je téměř jisté, že ve zdecimované sociální demokracii vypukne po komunálních a  senátních volbách boj o její další směřování i o vedoucí pozice. Na zteč současného vedení se chystá platforma „Zachraňme ČSSD“, což jsou de facto zemanovské síly ve straně vedené prvním místopředsedou Jiřím Zimolou.

Tu nedávno podpořil dopisem i prezident Zeman. V něm mimo jiné vyzvedl její deklarované snahy vrátit se k „tradičním hodnotám“ a „normálnímu občanovi“.

To jsou jistě pěkné cíle, jenže není úplně jasné, co se oněmi tradičními hodnotami a normálními občany v podání sociálnědemokratických zemanovců vlastně myslí. Docela jistě nejde o ryzí sociáldemokratismus západního střihu, který chtěl na začátku 90. let do obnovené strany přinést Jiří Horák. Ten tehdy prohrál právě se Zemanem.

Pod tradičními hodnotami, k nimž se prý má ČSSD vrátit, si nelze představit ani to, co reprezentoval svého času  ryzí sociální demokrat Vladimír Špidla, který stranu převzal od Zemana. A to samé platí o  ČSSD pod taktovkou Bohuslava Sobotky, který se stranu pokoušel marně modernizovat a otevřít i liberální levici, což dnes platforma vykresluje jako jeho bezmála smrtelný hřích.

Zeman a jeho podporovatelé také nikdy neměli vysoké mínění o Jiřím Paroubkovi, či o jeho předchůdci Stanislavu Grossovi. Chtějí-li se hodnotově někam vracet, nejspíš tedy do období, kdy ČSSD šéfoval právě Zeman, zejména když stanula  v čele vlády. 

Jenže to jí tehdy umožnila  tzv. opoziční smlouva s ODS, což bylo politické aranžmá, v němž si ČSSD rozdělila s ODS pozice ve státě na základě domluvy Zemana s Václavem Klausem. O jeho politice přitom Zeman ještě rok před uzavřením smlouvy mluvil jako o „spálené zemi“.

Opoziční smlouva vedla k systémové korupci nebývalého rozsahu. Toho nakonec využil pod praporem boje s korupcí ke svému nástupu Andrej Babiš.

A právě ve vztahu k němu Zeman opět předvedl, jak se dělá politika založená na jeho hodnotách. Ač ani pro Babiše neměl ještě před pár lety vlídného slova, vytvořil s  ním nyní mocenský kartel úplně stejně jako kdysi s architektem „spálené země“ Klausem.

„Platformisté“ Zimola, Hašek, Foldyna a spol. s takovým pojetím politiky coby čiré technologie moci nemají problém. Otázkou je, zda takové „hodnoty“ opravdu mohou přispět k „záchraně“ ČSSD.

Oponenti platformy, k nimž patří nejen Hamáčkovci, ale i reformističtí, antizemanovští politici, které nejviditelněji reprezentují plzeňský hejtman Josef Bernard a pardubický hejtman Martin Netolický, tím jistě v blížící se vnitrostranické mele budou argumentovat. Pokud prohrají, nedá se vyloučit, že se naše nejstarší politická strana odebere do propadliště dějin.

Právo, 5.10.2018