You are here: Home Members redaktor's Home Na obzoru chaos

Na obzoru chaos

Zdá se, že po volbách budou hrát v české politice mnohem větší roli tzv. nesystémové politické subjekty, k nimž patří hnutí ANO, Piráti, Strana přímé demokracie Tomia Okamury a částečně i Komunistická strana Čech a  Moravy. Dohromady by podle průzkumů mohly mít ve Sněmovně většinu.

Jednou z variant povolebního vývoje je, že by hnutí ANO Andreje Babiše, které podle průzkumů ve volbách zvítězí, opřelo svoji vládu o některé nebo všechny z výše zmíněných nesystémových subjektů. A to buď v podobě vládní koalice nebo v podobě podpory pro menšinovou vládu ANO.

Ponecháme-li stranou úvahy na téma, co by taková spolupráce znamenala pro českou demokracii takříkajíc obsahově, je zde i další problematický jev: nesystémové subjekty bývají v případě úspěchu značně nestabilní.

Jako domácí příklady lze uvést krátkou existenci Věcí veřejných či rozkol v Okmaurově hnutí Ústvit. V okolních státech se už několikrát rozštěpila Alternativa pro Německo. Po svém prvním vstupu do vlády i rakouští Svobodní. Ve Francii měla problémy Národní fronta.

Důvodů pro tyto karamboly nesystémových hnutí je několik: jejich často vnitřně nedemokratická struktura, na jejímž vrcholu stojí autokratikcý vůdce; boj o peníze, které přinesl volební úspěch; spory mezi ideovými fundamentalisty a těmi, kdo chtějí podíl na moci.

Hnutí ANO mělo zatím problémy hlavně na regionální a komunální úrovni, ale je otázkou, zda při dalším nárůstu jeho moci nevypuknou spory i v jeho centru, které zatím byl schopen kontrolovat Babiš. Ten je teď navíc oslaben skandály.

V Okamurově SPD může vypuknout stejná „bitka“ o peníze získáné na základě volebního úspěchu, jaké jsme byli svědky v Úsvitu. Zlé jazyky tvrdí, že i SPD je de facto jen podnikatelský projekt,  v němž jde v prvé řadě o peníze, které náš stát štědře dává úspěšným politickým subjektům.

Piráti a KSČM mají naopak problém takříkajíc ideový. Jelikož je nemalá část jejich identity založená na „ideovém“, nikoliv jen hraném odporu ke stávajícímu establishmentu, může být pro ně být vstup do vlády či podpora pro menšinovou vládu fatální, protože se tak stávají součástí kritizovaného systému. Zejména nezkušení libertariánští Piráti mohou mít v tomto směru problém.

Je tedy pravděpodobné, že českou politiku po volbách čekají značné otřesy. Sestavit vládu na současném půdorysu bude těžké, pokud bude Babiš chtít být premiérem. Vydá-li se ale pro podporu k nesystémovým subjektům, můžeme být svědky představení, které jsme zakusili v době vládního angažmá VV—jen v ještě intenzivnější podobě.

Právo, 18.10.2017