You are here: Home Members redaktor's Home Na obzoru konflikt Babiše se Zemanem

Na obzoru konflikt Babiše se Zemanem

Když prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše podruhé premiérem, tentokrát do čela vlády s většinovou podporou, ztratil nad ním teoreticky kontrolu. Prezident nemůže vládu odvolat, a i kdyby využil v případě neshod s Babišem svého vlivu na ČSSD a KSČM, jen těžko by se v politicky roztříštěné Sněmovně hledalo 101 hlasů potřebných k vyslovení nedůvěry.

Babiš, který chce všechno řídit a obtížně snáší kohokoliv „nad sebou“ (jak ukazoval v bývalé koaliční vládě), se ale se zatím překvapivě držel politiky naprosté loajality vůči Zemanovi.

Ozval se sice nedávno s nesmělou kritikou, když Zeman použil v živém rozhlasovém vysílání vulgarismy, ale na druhou stranu ani nepípnul, když prezident porušil Babišem veřejně oznámený slib jmenovat generálem šéfa BIS Koudelku. A také nakonec kontrasignoval i seznam vyznamenaných u příležitosti stého výročí republiky, na němž byl i slovenský podnikatel Krúpa, proti němuž měl Babiš výhrady.

Pravda, Babiš prezidentovi za hodně vděčí. Vždyť ten mu de facto dal po sněmovních volbách bianco šek, aby vládl dlouho sám bez důvěry PS. A pak ho jmenoval premiérem i napodruhé. Přesto byla dosavadní selanka ve vztazích mezi ním a Zemanem trochu záhadou. Politicky ani ekonomicky se zájmy obou politiků totiž příliš neshodují.

I kvůli nadnárodnímu charakteru jím vytvořeného podnikatelského impéria Babiš potřebuje dobré vztahy s Evropskou unii. Navíc touží hrát důležitou roli v evropské politice a jevit obecně se jako prozápadní politik, na což Zeman víceméně rezignoval. I proto Babiš zaujal odlišné postoje než prezident v kauze bývalého ruského agenta Skripala, nebo při vydání ruského hackera Nikulina do USA.

Tyto mírné neshody byly ale po parlamentních a prezidentských volbách zapomenuty a zdálo se, že oba politici si takříkajíc půjdou dál na ruku. Jenže loajalita Babiše k Zemanovi má evidentně svoje meze.

Jejím skutečným testem bude otázka případné dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech. Zatímco Hrad na tuto dostavbu silně tlačí, přičemž by preferoval, zdá se, ruskou účast, Babiš má evidentně jiné plány.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková nyní prohlásila, že by dostavbu Dukovan šlo odsunout o deset let, a Babiš s tím souhlasil. Snaží se tedy evidentně rozhodnutí oddálit—a tím i konflikt se Zemanem a podnikatelskými kruhy navázanými na Hrad.    

Jenže Hrad má dost důvodů spěchat, takže Babišovu zdržovací taktiku nejspíš nepřijme. Premiér se tak čelnímu střetu se Zemanem asi nevyhne.

Právo, 1.11.2018