You are here: Home Members redaktor's Home NATO a uprchlická krize

NATO a uprchlická krize

Prezident Miloš Zeman míní, že vnější hranice Evropské unie by měly hlídat síly Severoatlantické aliance. Se stejnou myšlenkou přišel už před časem Andrej Babiš.

Návrhy jsou to na první pohled logické. Koneckonců NATO, jak upozorňuje i prezident, disponuje mnohem větším počtem ozbrojenců než jsou ony tři tisíce členů evropské pohraniční stráže, které navrhuje Evropská unie. NATO je také technicky i logisticky nepochybně lépe vybaveno, než kdy bude evropská pohraniční agentura Frontex.

Návrhům využít NATO ale stojí v cestě řada překážek. Tou hlavní je, že EU a NATO jsou dvě různé organizace. I když většina členských zemí EU je zároveň  v NATO, kupříkladu takové Švédsko, Finsko, Rakousko, Kypr a Malta nejsou. A naopak členy NATO jsou země, které zase nejsou členy EU: Spojené státy, Kanada, Albánie, Norsko, Island a Turecko.

I kdyby se členské země NATO, které nejsou členy EU, a naopak, nějak dohodly na tom, že právě NATO má chránit evropské hranice, zůstala by i tak celá řada problémů, které nevyřeší jen vojenská síla.

Námořní síly NATO by možná mohly zachytávat čluny plující z Turecka ještě před tím, než doplují na řecké ostrovy a vracet je zpět do Turecka. Jenže kdyby Turecko opravdu chtělo, nedovolilo by těmto člunům vyplout vůbec už dnes—i bez pomoci ostatních zemí NATO.

Potápět čluny připlouvající z Turecka NATO nemůže a vracet je zpět násilím do své členské země proti její vůli též ne. Jinými slovy: zatímco pro EU je proud uprchlíků z Turecka do Řecka problémem mezi nečlenskou a členskou zemí, nasazení NATO by z uprchlické vlny udělalo dosti výbušný „vnitřní“ problém“ mezi jeho členskými státy.

Prezidentova myšlenka je tedy nejspíš neuskutečnitelná. EU si bude muset při ochraně svých hranic poradit sama.

Pokud NATO může pomoci, mělo by se spíše zaměřit na kořeny současné krize—Sýrii a Islámský stát—než na ochranu evropských hranic před důsledky západní bezradnosti v regionu, který uprchlickou krizi generuje. K tomu ale zdá se chybí politická vůle.

Právo, 23.1.2016