You are here: Home Members redaktor's Home Nekonečná demagogie

Nekonečná demagogie

Jan Keller tvrdí v textu „Nekonečný příběh“ (Právo, 6.5.2015), že lidé jako Jiří Pehe prý jen skrývají své laické a nepoučené pohledy na problematiku uprchlíků za morálku. Vybízejí prý bez potřebné znalosti odborné literatury a závěrů sociální práce o problémech integrace, zejména sociálního vyloučení, k integraci nejen statisíců uprchlíků, kteří v Evropě už jsou, ale i těch, kteří teprve přijdou.

Za profesorským poučováním Jana Kellera se bohužel skrývá nejen notná dávka demagogie, ale i arogance. Otázka, kterou jsem nastolil ve svých textech k uprchlíkům, totiž nezněla, jak co nejvíce Evropu otevřít dalším vlnám uprchlíků, ale co udělat s těmi, kteří už jsou v utečeneckých táborech na jihu Evropy.

Jelikož je není většinově kam vrátit, máme je držet do konce jejich života v táborech? Není takové sociální vyloučení daleko horší než případný život na periférii velkých měst? A měla by se o toto sociální vyloučení na úrovni lepšího koncentráku postarat v EU primárně jen Itálie?

Pokud jde o uprchlíky, kteří k nám teprve míří, nikdo dnes neagituje, abychom jim neomezeně otevřeli evropské brány. Jelikož je Keller nyní politikem, možná by mohl sestoupit ze sociologických výšin a formulovat nějaká řešení místo psaní obecných textů o tom, jak nám uprchlíci projí sociální stát. Řešení, s nimiž přišel nedávný summit EU, stačit nebudou.

Pokud jde o můj údajně čistě laický pohled na imigrační problematiku, docela mne zaujala už  coby uprchlíka, který strávil kdysi měsíce v italském utečeneckém táboře. Kdyby Keller chtěl vědět o sociálním vyloučení, úděsných poměrech v utečeneckých táborech, a nadějích na integraci do nové společnosti něco víc, než co vyčte z odborné literatury, rád posloužím. Mohu se podělit i o zkušenosti ze života v imigrantské čtvrti New Yorku.

Pokud jde o odborné znalosti, na amerických univerzitách, kde jsem studoval v době, kdy Keller ještě praktikoval komunistickou sociologii, se o integraci a sociálním vyloučení do hloubky diskutuje. I proto, že USA, které mají o 200 miliónů méně obyvatel než EU, přijímají ročně milión přistěhovalců a jednou za několik let navíc několik dalších miliónů těch ilegálních zlegalizují.

 

Problémem se coby člen katedry Evropských studií na New York University v New Yorku a ředitel její pobočky v Praze zabývám dost podrobně dodnes. Rád se samozřejmě dozvím, co v této problematice dělají na Kellerově Ostravské univerzitě, ale vzhledem k tomu, že NYU patří v přehledech nejlepších světových univerzit do první třicítky, nejsem si jistý, že ostravský sociolog ví něco, o čem se na prestižních amerických univerzitách už dávno nediskutuje.

Právo, 7.5.2015