You are here: Home Members redaktor's Home Nevynutitelná pojistka není pojistka

Nevynutitelná pojistka není pojistka

Z pojistek, které chtěla do koaliční smlouvy s hnutím ANO prosadit sociální demokracie, toho v konečném znění smlouvy mnoho nezbylo. O odvolání politiků SPD z funkcí ve Sněmovně není ve smlouvě ani slovo.

A původní požadavek ČSSD, aby prvoinstančně odsouzený člen vlády odstoupil, je odbyt gumovou formulací, že neučiní-li tak odsouzený v přiměřeném čase, pozbude koaliční smlouva platnosti.

Nejsilnější pojistkou (s jejíž pomocí by bylo teoreticky možné ukončit i případné koaliční dohady o tom, co se míní „přiměřeným časem“) je tedy ustanovení, že pokud nedojde ani po dohadovacím řízení k vyřešení koaličního sporu, a pět ministrů za ČSSD podá demisi do rukou prezidenta, podá do sedmi dnů demisi i předseda vlády a spolu s ním i všichni ministři za ANO.

Jenže tato pojistka je nevynutitelná. Prohlásí-li Andrej Babiš po případném odchodu ČSSD z vlády,  že  on demisi z toho či onoho důvodu nepodá, nemá ČSSD žádné páky, jak si demisi celé vlády ústavně vynutit.

Babiš může klidně doplnit vládu svými lidmi, přičemž je téměř jisté, že jeho spojenec prezident Zeman by to nejen přijal, ale ještě by Babišovi aktivně pomáhal s přesvědčováním komunistů a SPD, aby nenechali v  případném hlasování o vyslovení nedůvěry vládu padnout.

Vezeme-li v úvahu, jak vehementně ANO odmítlo odvolání politiků z SPD ze sněmovních funkcí, zdá se, že si Babiš nechává otevřená vrátka právě pro výše zmíněný scénář. Těžko odvolatelná menšinová vláda ANO s důvěrou je pro něj koneckonců nejlepší řešení.

Takovou vládu mohl sice vytvořit, kdyby se rovnou dohodl s KSČM a SPD, ale to by ho velmi poškodilo doma i v Evropě. Pokud vláda s důvěrou naopak vznikne s pomocí ČSSD, je to jiný šálek čaje, protože kdyby SPD a KSČM nepodpořily po případném odchodu ČSSD pád menšinové vlády v hlasování o nedůvěře,  Babiš může tvrdit, že to není jeho věc.

Členové ČSSD, kteří budou hlasovat v referendu s koalici s ANO, by se tedy neměli nechat ukolébat slovem „pojistka“. Podpoří-li většina členů vznik koalice s ANO, mělo by se tak stát s vědomím výše zmíněných rizik.

Právo, 12.5.2018