You are here: Home Members redaktor's Home Novičok jako prezidentská estráda

Novičok jako prezidentská estráda

I kdyby byl ve Výzkumném vojenském ústavu testován vloni na podzim nervově paralytický jed novičok, jak tvrdí prezident Miloš Zeman, nebylo by to samo o sobě nic šokujícího. Podobné látky se v různých zemích NATO jistě testují, abychom věděli, jak se proti nim chránit.

Šokující je ale způsob, jakým Zeman kauzu novičok pojal. Jak víme, Velká Británie obvinila Rusko, že tento jed, původně vyvinutý v Sovětském svazu, použilo k otravě bývalého ruského agenta Skripala a jeho dcery na území Velké Británie. Rusko se bránilo, že se jed vyráběl i v několika západních zemích, včetně Česka.

Premiér Andrej Babiš i někteří další politici to popřeli. A vláda v aktu solidarity s Velkou Británií vyhostila tři ruské diplomaty.

Jenže ve stejném okamžiku, kdy Babiš  rozhodnutí oznamoval, Zeman veřejně pověřil šéfa BIS pátráním, zda byl novičok u nás skladován.

Několik českých politiků oprávněně namítlo, že se takové úkoly tajným službám nezadávají veřejně a označilo Zemanovu iniciativu za snahu vyjít vstříc Rusku. Prezident kontroval, že mu jde o pravdu.

Nyní tedy tuto „pravdu“ oznámil. Bohužel je zase jednou vše takové...inu „zemanovské.“ .  A to nejen proto, že věc, která se týká bezpečnostních zájmů země, v jeho podání pokračuje tentokrát v podobě jakési politické estrády v pořadu Týden s prezidentem na soukromé televizní stanici.

Též proto, že prezident tvrdí, že paralytický jed A230, který, zdá se, byl u nás vskutku testován, je podle něj novičok. Co na tom, že některé respektované expertní instituce namítají, že jde o jinou látku. Proč za takových okolností ale Zeman o věci vůbec veřejně mluví?

Prezident též tvrdí, že citoval ze zprávy, která není v režimu přísně tajné. Ministryně obrany Karla Šlechtová ovšem řekla, že o věci nemůže mluvit, protože jde o informace v utajovaném režimu.

Zdá se tedy, že prezident zase jednou podlehl potřebě se ukázat. A dal munici některým politikům, kteří nejspíš budou opět spekulovat, že pro svoje jednání, z něhož propagandisticky vytěží především Rusko, má i další důvody.

Právo, 7.5.2018