You are here: Home Members redaktor's Home O čem Zeman a Babiš určitě nemluvili

O čem Zeman a Babiš určitě nemluvili

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se na vlastní žádost setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Šlo prý o zdvořilostní schůzku, na níž chtěl prezidentovi především popřát pěkné svátky a prodiskutovat některé priority po schválení státního rozpočtu.

Schůzka prý opravdu proběhla velmi zdvořilostně, jediná kritická poznámka z úst pana prezidenta se prý týkala objemu investic. Kdybychom se drželi oficiálního skriptu, není už co dodat, text by mohl právě zde skončit.

Jenže…Než se prezident plně ponoří do sváteční pohody, kterou mu přišel vinšovat pan Babiš, bude muset rozhodnout o tom, zda podepíše nebo vetuje zákon o střetu zájmů, tzv. lex Babiš. Ten, pokud vstoupí v platnost, podnikatelům, jako je Babiš, zakáže vlastnit média a omezí přístup firem členů vlády ke státním zakázkám a dotacím.

Babiš se cítí tímto zákonem dotčen, hrozí ústavní stížností, ale s panem prezidentem o tom prý nepromluvil ani slovo. To samé platí o kritice, které čelí ze všech stran za poněkud zmatečné zavádění elektronické evidence tržeb.

Je proto jistě jen náhoda, že pár dní po jeho návštěvě, hlava státu poskytla velký rozhovor Babišovu deníku a rozhlasové stanici, v němž chválí zavádění EET.

Víme také, že Zeman se prý rozhoduje, zda znovu kandidovat na prezidenta. Oznámí to v březnu. V dubnu pak má jet na pozvání nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu. Česko možná navštíví Trump.  

Prezident by jistě neodmítl Babišovu podporu, pokud se rozhodne znovu kandidovat, ale, jak víme, ani o tom (a tím pádem i o tom, co by Babiš za takovou odporu očekával) se během jejich zdvořilostního setkání vůbec nemluvilo.  

Stejně jako o tom, že Babiš by jistě před podzimními volbami do PS v příštím roce uvítal, kdyby byl členem prezidentovy delegace při návštěvě Bílého domu anebo hrál viditelnou roli při případné návštěvě Trumpa v ČR.

Už ostatně prohlásil, že by se Trumpa rád osobně zeptal na střet zájmů. Jinými slovy, chce, aby Trump potvrdil přihlouplé české opozici, koaličním partnerům i části české veřejnosti, že pan Babiš, stejně jako on--též miliardář--v žádném střetu zájmů není, a že stát se nejlépe řídí jako firma.

Média mohou jen litovat, že se oba politici kvůli samým zdvořilostem o těchto věcech vůbec nebavili. Bylo by to pěkné téma. Když ale máme v tak vysokých politických funkcích skutečné gentlemany, kteří především mají na srdci pěkné Vánoce toho druhého, rádi jim tu trochu nudy promineme.

Právo, 10.12.2016