You are here: Home Members redaktor's Home O (ne)slušném chování

O (ne)slušném chování

Prezidentský kandidát Jan Švejnar se minulý týden přišel představit senátorům z řad Občanské demokratické strany. V jejich klubu strávil ovšem pouze sedm minut, protože žadný ze senátorů s ním nechtel diskutovat.

 Média o této události reportovala vesměs tak, jakoby se nic nestalo. Někteří komentátoři nás dokonce poučili, že senátoři chtěli dát jen--prý vcelku logicky--najevo, že ODS má svého kandidáta, kterým je Václav Klaus. Na Švejnarovy názory tudíž nejsou zvědaví.

 Ve skutečnosti jsme měli co do činení s neomaleností a neslušností nejvyššího kalibru. Švejnar není kadnidátem nějaké extrémistické strany, není to Miroslav Sládek. Podporuje ho nejen největší opoziční strana, ale také jedna ze stran vládní koalice. Je to človek umírněný ve svých názorech, kultivovaný a ve světě známý.

 V každé civilizované demokracii by takový prezidentský kandidát byl nejen vyslyšen, ale zákonodárci by s ním také, třeba jen ze slušnosti, debatovali. Ne tak u nás. Senátoři z ODS nám dali vzpomenout na staré bolševické heslo, „kdo není s námi, je proti nám.“

 V početných komentátorských řadách, které oplodňují česká média, se ovšem tomuto úkazu věnoval jen málokdo. Čest novinářského stavu zachraňoval Jan Macháček z Hospodářských novin, který napsal: „Pohrdání kulturní debatou, kolektiv bojovně stmelený a zarytý, to je pro mne definice bolševického myšlení, jednání a chování. Děkujeme, páni senátoři, za lekci z mongolské politické kultury“.

 Z politilogického hlediska je na místě ještě dodat, že takovýto jednotný stranický postoj, z něhož téměř čiší strach, aby si někdo ze senátorů ODS snad třeba jen otázečkou, položenou prezidentskému kandidátovi, nějak nezadal, je v rozporu s ústavním právem každého zákonodárce řídit se vlastním svědomím. Kdyby totiž chtěl někdo tvrdit, že výše zmíněná ukázka militatní jednoty je projevem jednoty svědomí všech senátorů za ODS, museli bychom usoudit, že senátoři za ODS nemají svědomí. Přirozenější vysvětlení je, že mají strach. Pokud tomu tak je, není na tom naše nejsilnější vládní strana dobře.

MF Plus, 25.1.2008