You are here: Home Members redaktor's Home Odborníci a politika

Odborníci a politika

Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák vysvětlil svoje odvolání ředitele Ředitelství silnic a dálnic Davida Čermáka, šéfa Ředitelství vodních cest Jana Skalického a ředitele Drážního úřadu Pavla Kodyma nejen obvyklými fázemi o jejich malé razanci nebo ztrátě ministrovy důvěry, ale i tak, že lidé, kterými je chce nahradit, jsou ve svých oborech skutečnými odborníky. Podobně argumentoval i nedlouho po svém nástupu do ministerské funkce, když pro změnu dosáhl odvolání předsedy představenstva generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy.

Bohužel ve smršti vyhazovů si lze jen těžko učinit objektivní obrázek o tom, zda jsou lidé, které hodlá ministr do uvolněných funkcí dosadit, většími odborníky, než ti, co byli odvoláni. Když se ale podíváme, kým ministr nahradil Žaludu, zjistíme, že nejvýrazněji z minulosti nového generálního ředitele Českých drah Dalibora Zeleného vystupuje skutečnost, že tuto funkci vykonával v době opoziční smlouvy, kdy byl premiérem současný prezident Miloš Zeman. Žák byl v té době poradcem Zemana.

Nahrazování šéfů významných státních podniků a institucí, nejen v oboru dopravy, takzvanými odborníky tudíž tak trochu připomíná mustr, podle kterého byla stvořena prezidentova vláda údajných odborníků. Zatímco o skutečné odbornosti jednotlivých ministrů lze vést diskuse, je jisté, že u celé řady z nich vystupují do popředí především jejich nadstandardní vztahy s prezidentem Zemanem a jeho okolím, přičemž hned několik z nich bude v nadcházejících volbách kandidovat za Stranu práv občanů-zemanovci, jejímž je Zeman čestným předsedou

I kdyby lidé nově jmenovaní do uvolněných pozic byli odborníky na slovo vzatými, přesto se necelý měsíc před volbami nelze ubránit pocitu, že lavina vyhazovů a nových jmenování z rukou ministra v demisi, který nyní kandiduje za SPOZ v čele pražské kandidátky, je dosti účelová. Do vlády možná nastupoval jako odborník, nyní je ale politikem. Leckdo se bude ptát, zda jeho vyhazovy, následované jmenováním prý zaručených odborníků, nemají co do činění s volebním kláním, spíš než se zájmy státu.

Žák, dříve člen Občanské demokratické strany, se vyhoupl do čela pražské kandidátky prý levicové SPOZ poté, co byl vedením strany z čela kandidátky vyškrtnut Miroslav Šlouf. To je jistě problémová politická figura, ale byl zvolen demokratickým způsobem. Jenže upadl v nemilost u prezidenta, který bez tohoto odborníka na zákulisní machinace nedal mnoho let ani ránu.

 Sám prezident nedávno při své cestě po Jihomoravském kraji poradil voličům, aby vybírali odborníky, přičemž doplnil pro méně chápavé, že on sám ne nadarmo říká vládě Jiřího Rusnoka vláda odborníků. Zapomněl zmínit, že se několik těchto odborníků stalo kandidáty za jeho stranu, což, jak se zdá, byl záměr už při vzniku takzvané vlády odborníků, při jejímž jmenováním prezident obešel Poslaneckou sněmovnu. Zdá se, že linie mezi odbornictvím a politikou je ve světě Zemana a jeho okolí dost rozmazaná.

ČRo Plus, 2.10.2013