You are here: Home Members redaktor's Home Opatrně s Tchaj-wanem

Opatrně s Tchaj-wanem

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Číny svému čínskému protějšku iniciativně sdělil, že Tchaj-wan a Tibet jsou neoddělitelnou součástí Číny. Pokud jde o Tchaj-wan, Zeman prý věří v brzké mírové sjednocení ostrova s pevninskou Čínou.

Což o to, koncept jedné Číny—s různými politickými zřízeními—opatrně podporují v setkáních s čínskými představiteli  i politici mnoha západních zemí. Neházejí ale přitom do jednoho pytle Tchaj-wan a Tibet.

Tchaj-wan, na rozdíl od Tibetu, totiž nemá lidová Čína pod přímou politickou a vojenskou kontrolou. Ostrov má už mnoho desítek let vlastní demokratickou vládu i prezidenta. K jeho politickému oddělení od Číny došlo v  roce 1949 v důsledku odchodu  Kuomitangu pod vedením Čankajška, když se pevninské Číny zmocnili komunisté pod vedením Mao Ce-tunga.

Je zde tedy silná politická symbolika.  Nejde ani tolik o to, zda se Tchaj-wan s pevninskou Čínou jednoho dne opět sjednotí, ale o politické zřízení, na jehož základě se tak stane. Jinými slovy, když politik demokratické země volá po brzkém sjednocení Tchaj-wanu s komunistickou Čínou, měl by přinejmenším dodat, že předpokládá, že Čína bude v takovém případě respektovat demokratické zřízení na Tchaj-wanu.

Jenže Zeman v čínské státní televizi raději ujišťuje moderátora, ač přímo netázán, že mu nic není do situace v Hongkongu, jehož demokracii Čína v rámci konceptu „jedna země, různá politická zřízení“ slíbila respektovat , ale nerespektuje. Český prezident tak vlastně říká, že je mu též jedno, jak by v případě sjednocení s Čínou dopadl demokratický Tchaj-wan.

Zeman volí tento podlézavý přístup k Číně kvůli vidině rostoucí ekonomické spolupráce. Když už je mu ale cizí symbolika střetu demokracie s diktaturou, možná by měl zauvažovat alespoň nad řečí čísel.

Tchaj-wan totiž není chudý Tibet, je jedním z asijských tygrů. A má u nás nemalé investice.

Tchajwanská firma FoxCom je dokonce třetím největším exportérem v České republice—hned za firmami Škoda Auto a RWE.  Coby firma vyrábějící převážně počítačové komponenty, působí navíc v oblasti high-tech. Ve stejné oblasti působí i druhý největší tchaj-wanský investor u nás, firma Asus.

Podle dostupných údajů tchajwanské firmy u nás  zaměstnávají 14 až 15 tisíc lidí. Když k nim připočteme sezónní pracovníky, šplhá toto číslo až k 18 tisícům. Na tchajwanské firmy je navázána i řada subdodavatelů. Hodnota tchajwanských investic u nás dosahuje zhruba 10 miliard korun. V podobných číslech se pohybuje hodnota vzájemného obchodu.

Tchajwanské zastoupení v ČR kvůli tlaku Číny nenese oficiálně označení velvyslanectví, ale pro všechny praktické účely jím tzv.Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář je. Na vlastních stánkách se definuje jako zastupitelský úřad, jehož cílem je přispívat k rozvoji vzájemných vztahů. Má vlastní konzulární a vízové oddělení .        

Prezident Zeman by měl i proto volit svoje slova opatrněji. Pokud by se  Tchaj-wan v reakci na jeho prohlášení  rozhodl omezit svoje investice u nás, musel by asi on i další vládní činitelé, kteří se tak rádi chlubí každou další investicí nadnárodních společností u nás, dost vysvětlovat, jak přesně svoje slova myslel.  

Právo, 3.11.2014