You are here: Home Members redaktor's Home Opozice chce svrhnout vládu bez plánu B. Zeman ho jistě má

Opozice chce svrhnout vládu bez plánu B. Zeman ho jistě má

Obě opoziční koalice chtějí začátkem června vyslovit s pomocí komunistů a SPD nedůvěru vládě Andreje Babiše. Pokud nechá prezident Zeman vládu dovládnout v demisi, jak avizuje, nebude to sice mít už praktické dopady, ale je to prý nutné z morálních důvodů i proto, aby se ukázalo, kdo kde stojí.

Obě předvolební koalice otevřeně přiznávají, že nemají plán B, pokud vládě nedůvěra opravdu vyslovena bude,  a prezident Zeman se tak stane pánem na politické šachovnici země. To ale prý nevadí, protože jde  o vyšší principy. Někteří představitelé koalice Spolu se dokonce přirovnali k chartistům, kteří vedli svůj boj s komunistickým režimem bez ohledu na to, jaké šance mají uspět.

Za možnost vyslovit nedůvěru vládě vděčí obě koalice komunistům, kteří se náhle rozhodli vládu dál nepodporovat. A též SPD. Což by mohlo být jisté morální dilema, ale zdá se, že to nikomu nevadí. Nevadí ani, že KSČM a SPD jsou dnes v podstatě hradní strany, takže skoro jistě stojí v pozadí Hrad.

Prezident má přitom na rozdíl od opozice kromě avizovaného plánu A (nechat dovládnout Babišovu vládu) téměř jistě i plán B. Povolme proto uzdu fantazii a představme si, jaký by prezidentův plán B mohl být.

Začít lze tím, že Zeman po pádu vlády oznámí, že bude lepší, aby se Babiš přece jenom poroučel a bez břímě vládnutí se v klidu soustředil na volby. Jmenuje tedy vládu vlastní, složenou ze svých přátel.

Takové vládě bude nejspíš vyslovena nedůvěra, ale také být vyslovena nemusí, protože KSČM, SPD a ANO se mohou shodnout, že je pro ně dobrým řešením. Ať tak či onak, vláda, v jejímž čele může stát někdo blízký prezidentovi (Marie Benešová, Roman Prymula, Jiří Běhounek, atd.), začne konat.

Začít by mohla třeba odvoláním Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a ředitele Bezpečnostní a informační služby Michala Koudelky. Což by otevřelo dveře k přehodnocení kauzy Vrbětice, protože pro vyšetřovací verzi, kterou hájí Babišova vláda,  nemusejí být podle nové vlády důkazy.

Kauza bude za pár týdnů smetena ze stolu coby nepodložená, a znovu se tak dokořán otevřou dveře účasti Rosatomu na dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech. A  když už bude kauza Vrbětice prohlášena za důkazy nepodložený výtrysk protiruské hysterie u nás, není důvod, aby vláda nenabídla Rusku, že se jeho diplomaté mohou vrátit do Prahy a vztahy se normalizovaly.

Jak budou reagovat obě opoziční koalice? Křikem, což si Zeman bude užívat. Kdyby ho totiž chtěly potrestat ústavní žalobou, je docela jisté, že by ji ANO, KSČM a SPD ve Sněmovně nepodpořily. Babiš bude Zemana po volbách potřebovat, a nad jeho jednáním si tak umyje ruce.

Obě koalice by to mohly Zemanovi (a Babišovi)  případně vrátit i s úroky, až slavně zvítězí ve volbách, jenže Zemanova vláda jim to může dost ztížit. Kupříkladu  změnou vedení ČT před začátkem horké fáze volební kampaně i dohodou s některými spřátelenými médii. S přičiněním „konsolidovaného“ státního zastupitelství se mohou také objevit „překvapivá skandální“ obvinění na adresu představitelů obou koalic. Že byla nepravdivá, by se samozřejmě řešilo až po volbách.

Novinky, 14.5.2021