You are here: Home Members redaktor's Home Osudová volba

Osudová volba

Odvážné ale riskantní rozhodnutí lidovců a hnutí Starostů a nezávislých vytvořit společnou volební koalici se může ukázat jako vpravdě osudové. V závislosti na tom, zda se koalice (ne)dostane do Sněmovny, se může česká politika po volbách lišit jako den a noc.

Aby koalice uspěla, potřebuje získat nejméně 10 procent hlasů, což se jí ve většině průzkumů zatím nedaří. Škodí ji i metodika, kterou používají při zjišťování volebních preferencí některé agentury, když se ptají na lidovce a STAN respondentů separátně. Hlavním předvolebním úkolem koalice tak možná nebude přesvědčovat o programu, ale o samotné existenci politické značky lidovci-STAN.

V případě neúspěchu koalice se hlasy pro ní přerozdělí ve prospěch úspěšných stran, z čehož by nejvíc profitoval vítěz voleb. A tím se v této chvíli zdá být hnutí ANO Andreje Babiše, jehož pojetí demokracie je značně problematické.  Za jistých okolností by neúspěch lidovců a STAN dokonce mohl pomoct  Babišovi k absolutní většině v PS.

Pokud by Babiš sestavoval koaliční vládu, může mít opět zásadní význam, zda lidovci se STAN budou v PS--a tedy mezi potenciálními koaličními partnery. Ačkoliv pravicové strany kritizují koalici, že spolupráci s Babišem jasně nevyloučila, ruku na srdce: bylo by podle nich lepší, kdyby Babiš vládl s krajní levicí nebo krajní pravicí?

Ve skutečnosti se ale lidovci a STAN do spolupráce s Babišem nijak nehrnou.  Jejich první volbou v případě volebního úspěchu by nejspíš byl pokus obejít ANO s pomocí široké pravo-levé koalice. Takové řešení sice může snadno zkrachovat na sporech mezi sociálně-demokratickou levicí a pravicí, ale už pouhý pokus o něj je bez lidovců a STAN coby středového mostu nepředstavitelný.

 Lidovci a STAN tak mají svým způsobem v rukou budoucnost země. Propadnou-li, zmizí spolu s  nimi z politiky na nějakou dobu politický střed. A spolu s TOP 09  jsou dnes jedinou silou jasně se hlásící k Evropské unii. Šance, že při jejich absenci v PS se česká politika vydá cestou, kterou už známe z jiných visegrádských zemí, bude o dost větší, než když se do PS dostanou.

Právo