You are here: Home Members redaktor's Home Otázka transparentnosti v amerických volbách

Otázka transparentnosti v amerických volbách

Na první pohled to vypadá, že si kandidátka Demokratické strany na úřad amerického prezidenta Hillary Clintonové možná fatálně uškodila, pokud jde o její šance na zvolení, když veřejnosti neodhalila pravdu o svém zdravotním stavu. Video s omdlévající Clintonovou, která musela kvůli nevolnosti předčasně opustit vzpomínkovou akci k 15. výročí teroristického útoku z 11. Září 2001, teď bude hrát roli varovného otazníku nad jejím zdravotním stavem až do voleb.

Mnozí Clintonovou už odepisují. Je dlouhodobě známá svým tajnůstkářstvím, navíc její účast na pietní akci v rozpáleném New Yorku za situace, kdy ji byl diagnostikován zápal plic, nesvědčí o dobrém úsudku.

Jenže její zdravotní indispozice paradoxně nemusí hrát do karet republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi tak, jak si mnozí myslí. Incident totiž značně zvýšil tlak i na Trumpa, aby odhalil detailní údaje nejen o svém zdravotním stavu.

Pokud jde o zdraví, Trump si zatím vystačil s krátkým zdravotním vysvědčením od svého doktora, které ho vykresluje jako člověka ve vynikající kondici. To mu také zatím stačilo, aby z pozice  svého údajného zdraví opakovaně naznačoval, že Clintonová může trpět závažnou chorobou.

Zprávy o kolapsu Clintonové v důsledku zápalu plic ihned vedly k širším otázkám ohledně její transparentnosti, a znovu se tak bude propírat její využívání soukromé emailové pošty během doby, kdy byla ministryní zahraničí, jakož i některé praktiky nadace manželů Clintonových. Jenže právě tento zvýšený tlak na transparentnost nemusí být dobrou zprávou ani pro Trumpa. 

Je totiž jisté, že s každou jeho další snahou zpochybnit transparentnost počínání Clintonové vzroste tlak na to, aby odhalil svoje daňové přiznání, což odmítá udělat. A už se kupříkladu objevují zprávy, že Trump, jenž se pyšní obrazem úspěšného podnikatele, který část svého bohatství, jak se  v Americe sluší a patří, dává na charitu, od roku 2008 nepřispěl jediným dolarem do své vlastní charitativní nadace.

Je též otázkou, zda zdravotní indispozice Clintonové nakonec nevyvolá vedle pochybností o její celkové zdravotní způsobilosti k výkonu náročné funkce i určitou vlnu empatie. Přejít z jejího tábora k Trumpovi jen proto, že ten se podle zveřejněných zdravotních zpráv zdá být v lepší kondici, se nejeví jako racionální politické rozhodnutí. I nadále tedy půjde především o to, co oba kandidáti politicky reprezentují.

Nic se  tak nemění na tom, že pokud se Clintonová dá zdravotně do pořádku, budou mít pro volby zásadní význam televizní debaty, zejména ta první. Clintonové může její zdravotní indispozice v tomto směru paradoxně pomoct, protože se dá předpokládat, že o mnoho více Američanů, než by se stalo za normálních okolností, bude televizní debaty sledovat i proto, aby si udělali obrázek o zdraví Clintonové.

Přesvědčí-li je, že je v pořádku a přitom podá v debatě dobrý výkon, což bývá její silná stránka, může  ze zvýšeného zájmu o svoji osobu, ač k němu nepřispívají pozitivní zprávy, politicky profitovat.

ČRo Plus, 14.9.2016