You are here: Home Members redaktor's Home Pakt Zemana a Babiše končí

Pakt Zemana a Babiše končí

Andrej Babiš sice nadále podporuje zvolení Miloše Zemana prezidentem, ale on sám už z toho nemusí mít žádné výhody. Hlavní smysl „mocenského paktu“ s Babišem se totiž pro Zemana vyčerpá případným zvolením na druhé období.

Navíc je jisté, že Babišovi v případě znovuzvolení jen tak nezapomene kritiku kterou si současný premiér dovolil po prvním kole prezidentské volby. Jak moc se Babišova slova Zemana dotkla, bylo zřejmé v posledním dílu pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov.

Zeman kousavě prohlásil na adresu Babišovy výtky, že se orientuje příliš na Východ, cosi o neinformovanosti. Premiérovo doporučení, aby se zbavil problematických spolupracovníků, dokonce odbyl protiútokem: nejsou prý jako někteří politici trestně stíhaní.

To by mělo být pro Babiše varováním. Zeman si jen málokdy nechá takovou kritiku líbit. Vždy najde způsob, jak úder při vhodné příležitosti vrátit. V případě svého znovuzvolení přitom bude potřebovat Babiše o poznání méně, než Babiš jeho. Bude de facto nesesaditelný až do konce svého mandátu, a může tudíž hrát politické šachy.

Babiš naopak bude ještě stále potřebovat od Zemana pomoc, aby mohl on nebo někdo jiný z hnutí ANO stát v čele vlády. A ačkoliv prezident prý v případě trestního stíhání Babiše nehodlá využít práva udělit milost či abolici (zastavení trestního stíhání jednou provždy), opakovaně se vynořovaly spekulace, že by stíhání Babiše i jeho blízkých zastavit mohl.

Pokud Babiš v něco podobného doufal, po zvolení Zemana nebude mít na prezidenta už žádné páky. Ten nyní začal dokonce mluvit o potřebě nechat průchod spravedlnosti.

Zdá se, že pro Zemana bylo hlavním účelem „paktu“ s Babišem dosáhnout znovuzvolení. Zjevně doufal, že s pomocí Babiše vyhraje hned v prvním kole. V druhém kole už mu Babiš příliš pomoci nemůže--zvláště ve světle toho, co mu na adresu Zemana vyklouzlo po kole prvním. Spojenectví se zdá být u konce.

Právo, 20.1.2018