You are here: Home Members redaktor's Home Paroubkovo podivné vlamování se do ČSSD

Paroubkovo podivné vlamování se do ČSSD

Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Jiří Paroubek by se rád vrátil do sociální demokracie. Pražská organizace ČSSD je proti. Paroubek tvrdí, že má nabídky i od jiných místních organizací.

Mezitím Paroubek rozdává rozhovory,  v nichž vysvětluje, co vše dělá současné vedení strany špatně a co by mělo udělat, aby strana překonala současnou krizi. Některé z jeho návrhů, jako třeba uspořádání programové konference, která by mohla vrátit názorově rozostřené ČSSD pevnější ideový profil, nejsou špatné.

Sám Paroubek byl silný, byť kontroverzní lídr, a  současná ČSSD by možná v boji s hnutím ANO něco z jeho agresivity potřebovala. Na druhou stranu se pozorovatel české politické a mediální scény v dnešní situaci jen těžko brání určitým podezřením, když Paroubkův možný návrat do ČSSD rozehrávají především Babišovy noviny, takže skeptik může usoudit, že za snahami rehabilitovat Paroubka může být i snaha vrazit další klín do ČSSD.

Štěpit Paroubek umí. I jeho zásluhou byla česká politická scéna neúnosně polarizovaná, přičemž ideový spor ČSSD a ODS se smrskl na osobní, občas hysterické soupeření Paroubka s Mirkem Topolánkem, což přispělo ke všeobecnému zhnusení z politiky „tradičních“ stran.

Pražská organizace ČSSD, která ho odmítla má navíc pravdu, když upozorňuje, že po svém odchodu z ČSSD a návratu k národním socialistům, odkud do ČSSD původně přišel, ČSSD zbytečně poškozoval. Způsob, jakým svůj odchod z čela ČSSD neunesl, je varováním.

Ale především: Paroubek opakovaně ukazuje, i některými svými recepty pro ČSSD, že zůstává mentálně především národním socialistou. A potřebuje ČSSD skutečně další posílení národoveckého ducha, když na českém politickém trhu se to národovci přímo hemží?

Vždyť ODS se už proměnila z občanských v národní demokraty. A máme nově národovecké Realisty, nacionalistickou Stranu přímé demokracie i  Úsvit. Roli národně konzervativní strany s levicovým sociálním programem hraje na levici KSČM.

Poptávka po národních socialistech nebude asi i proto tak velká. Vždyť ani  Paroubek nedokázal ani je, ani později založenou vlastní stranu LEV 21, vytáhnout k úspěchu.

Ano, ČSSD se potřebuje změnit, ale ve směru modernějšího sociáldemokratismu. Nikoliv ve směru, který by i symbolicky podtrhl návrat národního socialisty Paroubka do významnějších stranických pozic.