You are here: Home Members redaktor's Home Patologická sedlina společnosti

Patologická sedlina společnosti

Prezident Miloš Zeman označil desetitisíce demonstrantů, kteří protestovali proti jeho postupu v současné vládní krizi, a z nichž mnozí požadovali i úplný odchod jeho a Andreje Babiše z politiky, za „kraválisty“ a „patologickou sedlinu společnosti.“  Uznal, že mají svaté právo demonstrovat, ale podle něj se ve svobodné společnosti tyto věci řeší volbami, a nikoli pouličními výkřiky.

Zeman připomněl, že podobné masivní protesty proti němu se konaly už v roce 1999 pod praporem iniciativy „Děkujeme, odejděte“, během televizní krize v roce 2001, anebo před dvěma lety, kdy mu lidé vystavovali červené karty. Vše prý rychle vyprchalo, bude to tak i tentokrát.

Je ale otázka, zda nepodceňuje, že odpor, který tentokrát proti sobě vyvolal, má jiné zdroje než ty předchozí. Protesty proti němu a Václavu Klausovi v letech 1999 a 2001 bylo možné odbýt jako snahu tehdy politicky neúspěšného tábora „pravdy a lásky“ využít odporu části společnosti k opoziční smlouvě a dění okolo ČT k politické ofenzivě.

Jinými slovy, demonstrace bylo možné relativizovat poukazováním na to, že jsou jen výrazem hlubokého příkopu v české politice mezi pragmatiky a havlovskými moralisty. Protesty s červenými kartami bylo možné pro změnu relativizovat jako odpor té části společnosti, která podporovala v prezidentských volbách Karla Schwarzenberga.

Nyní se ale formuje proti Zemanovi, a potažmo Babišovi, jiný druh opozice. Jsou to převážně mladí lidé, kteří se nehlásí k tomu či onomu „tradičnímu“ táboru. Je to nová generace, otevřená modernitě, která je doma na sociálních sítích a má prostě dost Zemanových byzantských praktik. 

Podobné lidi nyní vidíme v akci v Maďarsku v protestech proti Viktoru Orbánovi, v Polsku proti Straně právo a spravedlnost, nebo i na Slovensku, kde se masově protestuje proti korupci. Jinými slovy: v zemích Visegrádu se něco láme, a pokud chtějí mít Zeman a Babiš u nás ještě nějakou politickou budoucnost, možná by bylo lepší poctivě analyzovat, kdo jejich současní odpůrci jsou, a proč se proti nim bouří, než je urážet nálepkami jako „patologická sedlina společnosti.“

Právo, 15.5.2017