You are here: Home Members redaktor's Home Plížívý ústavní převrat?

Plížívý ústavní převrat?

Prezident Miloš Zeman potvrdil při večeři s premiérem Andrejem Babišem to, co avizoval už před volbami. Dává prý Babišovi neomezený čas na sestavení vlády, což de facto znamená, že Babišova vláda v demisi může vládnout tak dlouho, jak bude Babiš chtít. Ten už před volbami tomuto nápadu přizvukoval.

Někteří odborníci varovali, že by šlo o ústavní puč svého druhu. Česká republika je parlamentní demokracie, ale model vládnutí preferovaný Zemanem i Babišem eliminuje kontrolní roli Sněmovny vůči vládě. Stejně jako v roce 2013 nám nyní vládne vláda „odborníků“ (tentokrát z hnutí ANO či jeho okolí), která není odpovědná Poslanecké sněmovně a závisí zcela na prezidentově vůli.

Útok na parlamentarismus se odehrává i v podobě snah prosadit zákon o obecném referendu. Referendum jako takové může být vhodným doplňkem parlamentní demokracie, ale bude hodně záležet na tom, jak snadné bude v případně schváleném zákoně jeho vyvolání a o čem se bude smět v referendu rozhodovat.

Ač se toho mnozí obávají, nezdá se, že by hrozilo jeho zneužití pro hlasování o vystoupení z Evropské unie nebo NATO, protože Senát by v současném složení jen těžko schválil zákon, který by něco takového umožnil. Hrozí ale, že referendum může být v situaci, kdy nejvyšší představitelé výkonné moci pohrdají parlamentem, zneužíváno k jeho obcházení. S parlamentní demokracií jsou navíc na štíru nejen Zeman a Babiš, ale i politici krajně pravicových a  krajně levicových stran.

Co dělat? Poslanci by se měli co nejdříve obrátit na Ústavní soud, aby rozhodl, zda je prezidentův časově neomezený mandát pro vládu v demisi v souladu s Ústavou.

Pokud jde o referendum, důležitá role čeká Senát. Ten nemůže být v této věci přehlasován Sněmovnou. Senátoři by měli tedy jakýkoliv zákon o referendu velmi pečlivě zkoumat, než pro něj případně zvednou ruku. Nejde o nic menšího než o samotnou podstatu dosavadního ústavního zřízení.

Právo, 12.1.2018