You are here: Home Members redaktor's Home Plné zuby aneb Babišův koaliční potenciál

Plné zuby aneb Babišův koaliční potenciál

Andrej Babiš šel do politiky s tím, že není politik. A má možná pravdu, protože politika vyžaduje řadu dovedností, k nimž patří v parlamentních demokraciích i schopnost budovat si alespoň minimální koaliční potenciál. Bez něj lze jen těžko být v koaliční vládě nebo ji dokonce vést.

Babiš se netají tím, že by nejraději vládnul sám, jenže v českém politickém systému nemá šanci na získání nadpoloviční většiny.

I kdyby příští volby do Sněmovny vyhrál, bude se muset domluvit na koalici. Jenže dělá vše pro to, aby si potenciální spojence zcela znepřátelil.

Problémem přitom nejsou jeho výboje proti tradičním stranám. Ty jsou dnes pouhou politickou rétorikou, kterou už snad nebere nikdo vážně v případě hnutí, jež se zcela přizpůsobilo tradičnímu politickému provozu—i se všemi jeho patologiemi.

Problémem je zejména Babišův narcisistický pocit výlučnosti, který se opakovaně přetavuje do urážek nejen opozice, ale i koaličních partnerů. Kdokoliv se mu postaví, bude nejspíš označen za lháře, šaška, nebo zrádce. Leccos urážlivého dokáže říct i o svém šéfovi, premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, který se k němu chová neobyčejně slušně.

Současnou vládu sice kvůli stále méně snesitelnějšímu Babišovi koaliční partneři nepoloží, protože by to mohlo mít nepříjemné důsledky. Ale jak ČSSD, tak lidovci si dobře rozmyslí, zda s ním jít do jakékoliv příští vládní koalice. A představa, že by snad měl být premiérem, musí učiněnou noční můrou.

To samé platí o současné pravicové opozici, takže Babišovi mohou nakonec zůstat jako ochotné nevěsty jen nesystémové strany, pokud by s nimi dal dohromady většinu. I „nepolitik“ Babiš si ale snad dokáže spočítat, jaké by měl takový krok dopady na veřejnost.

Pokud tedy bude chtít být v příští vládě, měl by rychle začít pracovat na svém osobním koaličním potenciálu. Koaliční spolupráce s ANO na krajské nebo městské úrovni sice často skřípe, ale dá se „ustát“, protože spolupracovat s babišovci je ještě pořád o poznání pitelnější káva, než spolupráce se samotným Babišem. Toho mají v ostatních stranách po polovině volebního období téměř všichni takříkajíc plné zuby.

Právo, 22.6.2016