You are here: Home Members redaktor's Home Podivná cesta do Číny

Podivná cesta do Číny

Západní politici se předhánějí ve snahách zajistit pro svoje země ekonomickou spolupráci s Čínou. Někteří při jednáních s Číňany upozorňují na porušování lidských práv, jiní ne. Našlo by se ale jen málo politiků, kteří by dovolili, aby jim Číňané platili jejich pobyt.

V některých zemích by to bylo považováno za korupci, v jiných by stála v cestě přinejmenším jakási přirozená národní hrdost.

V Česku bohužel neplatí ani jedno. Devět poslanců z různých politických subjektů (ODS, ANO, ČSSD, SPD a KSČM) tak mělo na konci srpna vyrazit na cestu do Číny, kterou měla platit čínská strana.

Organizační výbor Sněmovny ji odmítl podpořit, takže nezískala oficiální status. Podle něj nebyl jasný účel cesty, ani klíč podle kterého byli poslanci vybráni. Neměli se navíc setkat se zástupci čínského parlamentu, ale jen se zástupci jedné z čínských provincií.

Zaznělo též, že pokud má cestu platit čínská strana, nedá se zaručit, že pozvaní poslanci budou nestranní při posuzování čínských zájmů u nás.

Je bohužel dosti typické pro českou politiku, že politické subjekty začaly reagovat, teprve když se celá věc provalila. Svoje plány nejprve odvolali oba poslanci z ODS, pak oznámila, že nepojede i poslankyně za SPD. Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek vzápětí doporučil i třem poslancům za ANO, aby svoje plány přehodnotili.

Místopředseda klubu ČSSD Jan Birke, který měl delegaci vést, ale nejprve trval na tom, že pojede. Proč by prý mělo vadit, že cestu platí Čína, když se koná na pozvání čínské strany?

Nakonec se cesta po poradě Birkeho s komunisty neuskuteční. Bohužel ale nikoliv kvůli „prozření“ dotyčných poslanců, že nechat si platit cestu cizím státem, není v pořádku, ale kvůli tomu, že se delegace de facto rozpadla.

A přišel i protiútok: problém prý vznikl proto, že pravicová opozice má s Čínou problémy, a tak se snažila cestu zmařit. Jenže zde opravdu nejde jen o nějakou opoziční zlomyslnost. Jde o princip i o národní hrdost.

Čína si dnes podobnými a dalšími způsoby kupuje celé politické reprezentace afrických zemí. Česko by ale jako demokratická, ekonomicky vyspělá země měla mít na víc.

Nemluvě o tom, že by vláda i zákonodárci měli nastavit pro podobné případy jasná pravidla. V lepším případě se totiž zmíněná cesta jeví jako jistý střet zájmů. V horším jako korupce.

Právo, 14.8.2018