You are here: Home Members redaktor's Home Pokrytecký boj pravice s e-tržbami

Pokrytecký boj pravice s e-tržbami

Vládnutí české pravice skončilo v roce 2013 krachem i proto, že vládní strany naprosto ignorovaly veřejné mínění v otázkách, v nichž mu měly naslouchat. Zaváděly ekonomicky i sociálně kontraproduktivní  škrty, převálcovaly mínění veřejnosti i opozice ve věcech církevních restitucí, a prosadily nefunkční penzijní reformu.

Dalo by se předpokládat, že politický krach pravicové strany něčemu naučil, jenže jsou zřejmě nepoučitelné. Příkladem je i současný  boj občanských demokratů a TOP 09 se zavedením elektronické evidence tržeb. Nejenže si pravice opět vybrala zákon, který, jak ukazují průzkumy, má podporu velké většiny veřejnosti, ale navíc i v tomto případě opět používá falešné argumenty.

Dozvídáme se tak kupříkladu, že e-tržby budou obrovským zásahem do soukromí, který dá podnikateli Babišovi v roli ministra financí naprostý přehled o tom, jak a za co vydělávají jeho podnikatelští konkurenti. Co na tom, že Babiš coby hlavní dohlížitel na výběr daní v zemi má už teď přehled o výdělcích všech podnikatelů z jejich daňových přiznání.

Pokud by opozice chtěla argumentovat, že daňová přiznání pravdivý přehled neposkytují, říká nám její odpor k e-tržbám de facto mimo jiné i to, že si přeje, aby podnikatelé mohli na daních dál podvádět. Evidentně nechápe, že k velké veřejné podpoře pro e-tržby přitom přispívají právě neudržitelné rozdíly, které u nás existují v placení daní mezi dvěma skupinami výdělečně činných obyvatel: zaměstnanci, kterým se daně nekompromisně strhávají z výdělků, a  podnikateli, kteří platí daně z toho, co jako výdělky nahlásí.

Jak to s tím pravdivým hlášením výše zisků je, o tom má značná část veřejnosti po právu skeptické mínění. Příběhů podnikatelů a živnostníků, kteří každoročně hlásí ztráty, aby pak odjeli s celou rodinou na drahou dovolenou nebo se proháněli v drahých bourácích, je u nás větší množství než malé.

Pravice tak dojme rozklady o tom, jak pořízení e-pokladen finančně zatíží, nebo prý dokonce zruinuje podnikatele, tak nanejvýš právě jen  část podnikatelů. Zbytek společnosti e-tržby schvaluje. A to ne především proto, že údajně přinesou miliardy na vybraných daních navíc, ale protože jsou krokem k nastolení spravedlnosti a rovného přístupu k placení daní.

 Právě konzervativní pravice by měla heslům, jako je pořádek—i v placení daní—rozumět. Ta naše, protože se konzervativizmem jen ohání, takovým věcem evidentně nerozumí. Její politický boj „na život i na smrt“—tedy i s pomocí obstrukcí—ve věci, v níž má po právu veřejnost většinově proti sobě, ji tak jen ještě víc poškodí.

Právo, 11.7.2015