You are here: Home Members redaktor's Home Politika vytržená z kořenů

Politika vytržená z kořenů

Česká politika po přesvědčivém vítězství hnutí ANO Andreje Babiše a rozdrobení zbytku sněmovního spektra postrádá téměř jakékoliv ideové ukotvení. Jejím středem není, jak tomu bývalo, vítězná strana, která by na pravolevé ose nabízela srozumitelný soubor představ o tom, jak a kam českou společnost vést.

Ocitli jsme se v říši čisté politické postmoderny, v níž zhroucení hodnotových hierarchií vystřídal supermarket idejí. V jeho středu stojí nikoliv politik či strana v tradičním smyslu, ale anti-politický prodavač. Ten nám nabízí tu sny, které prý sní, když zrovna spí; tu zase okamžité, často obsahově protichůdné nápady, které se mu rodí v hlavě v reakci na politický vývoj.

Jeho pružné hnutí může teoreticky vytvořit koalici s kýmkoliv. O všem v něm rozhoduje jeho šéf a majitel. Ty strany, jimž nevadí Babišovo obvinění v  kauze Čapí hnízdo do té míry, že s vládou, kterou by vedl on sám, nechtějí mít nic společného, mu místo diskuze nad programy předávají jen eklektické seznamy požadavků, které má prý splnit, pokud mají jeho vládu podpořit.

Lepidlem příští spolupráce tak může být třeba prosazení obecného referenda, nebo zdanění finančních náhrad církvím, nebo zmírnění elektronické evidence tržeb. Jedno je jisté: bude-li nakonec nějaká koalice, nebude ji tmelit průnik idejí, ale jen hokynářská dohoda.

Jelikož středobodem všeho je jediná osoba, kterou je nemožné hodnotově zařadit, je těžké říct, jak se bude příští vláda chovat. Před volbami se kupříkladu zdálo, že Babiš bude protievropský, teď rozhlašuje, že je naopak velmi proevropský. Nevíme ani, zda jeho vláda bude nakonec spíše pravicová, nebo spíše levicová.

Téměř jedinou jistotou tak je, že vítězstvím Babiše končí dědictví opoziční smlouvy, které negativně ovlivňovalo českou politiku 20 let. A pokud by v prezidentských volbách nezvítězil Miloš Zeman, budou rozprášeny i poslední zbytky aranžmá, které dalo vyrůst českému kmotrovskému systému.

Bohužel se ale nezdá, že místo toho nastupuje něco transparentnějšího. Rodí se nám sice před očima nový, „ne-opozičně-smluvní“  politický řád, ale jeho zárodky nevypadají o nic standardněji, než to, co se Babišovým vítězstvím zhroutilo.

Právo, 15.11.2017