You are here: Home Members redaktor's Home Poněkud vyschlé koryto tekutého hněvu

Poněkud vyschlé koryto tekutého hněvu

Svátek práce býval dnem, kdy se v posledních letech vyvalily na naše veřejná prostranství proudy hněvu. Protestovalo se proti dopadům ekonomické krize, proti plošnému škrtání ve státních výdajích během pravicových vlád, proti paralyzované Evropské unii, proti migraci. Občas se to neobešlo bez střetů mezi různými tábory demonstrantů.

Letos se větší demonstrace nekonaly, i když do ulic samozřejmě vyšla obvyklá plejáda různých uskupení. K závažnějším střetům---mezi antifašisty a nacionalisty—došlo jen v Brně.

Česká republika prožívá poměrně šťastné období. Vášně tlumí dobré ekonomické výsledky. Otázkou momentálně není, zda se dá najít práce, ale zda se lidem chce z regiónů, kde mírná nezaměstnanost přetrvává, stěhovat tam, kde se firmy zoufale snaží sehnat zaměstnance.

Ačkoliv nás někteří politici a komentátoři opakovaně varují, že je pošetilé odbývat nebezpečí masové migrace tím, že u nás žádní migranti nejsou a ani se k nám nechystají, občané evidentně letos necítí takové údajné nebezpečí tak silně, aby šli od ulic demonstrovat. I zde je cítit citelný úbytek vášní.

Ani EU se ve světle chaosu po brexitu a tristního představení nového amerického prezidenta, hlásajícího nacionalismus, nejeví mnohým, zdá se, až tak nesnesitelná. V západních zemích, kde se ve volbách o střetu mezi EU a nacionalisty rozhodovalo, vítězí zatím umírněnost. Po francouzských a německých volbách by se EU mohla konečně výrazně pohnout kupředu.

Ne že by nebylo proti čemu protestovat. Ale různé ekonomické a sociální hrozby neprožívá evidentně většina lidí nyní natolik silně, aby šli do ulic. Ani ohrožení demokracie není u nás zatím natolik zjevné jako třeba v Maďarsku nebo Polsku, jakkoliv už po podzimních volbách se mohou mít věci jinak.

Když je řeč o volbách, bude zajímavé sledovat, jak ty sněmovní a prezidentské zjevný úbytek rozhořčení a tekutého hněvu u nás ovlivní. Andrej Babiš a jeho hnutí ANO se ještě stále vezou na vlně rozhořčení z tradičních stran a korupce, ale klid v ulicích na prvního máje naznačuje, že tato vlna klesá.

Vlna tekutého hněvu také vynesla na Hrad současného prezidenta. I on může mít problém se znovuzvolením, pokud nenajde mobilizující téma, které by v momentálně poměrně spokojené české společnosti rezonovat.

Právo, 3.5.2017