You are here: Home Members redaktor's Home Předseda ČSSD v pasti alibismu

Předseda ČSSD v pasti alibismu

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky nebude strana sama navrhovat prezidentského kandidáta, ale uspořádá vnitrostranické referendum o tom, koho z  kandidátů, kteří se do poloviny příštího roku vynoří, podpořit. Sobotkovi se tento alibistický manévr nejspíš vymstí, protože směrem k voličům vysílá hned několik rozporuplných poselství.

Například to, že naše momentálně ještě stále nejsilnější vládní strana není sama schopná aktivně nabídnout voličům kandidáta, jehož profil by odrážel její priority. Nebo to, že současné vedení nemá ve straně dostatek autority, aby si vůbec samo trouflo prezidentského kandidáta navrhnout.

Veřejnost přitom dobře ví, že za tímto lavírováním stojí nevyřešený vztah ČSSD k prezidentu Miloši Zemanovi. Sobotka je s ním v dlouhodobém sporu, přičemž  Zeman se nedávno otevřeně spojil s hlavním konkurentem ČSSD Andrejem Babišem. Sobotka místo zvednutí hozené rukavice ale troubí na ústup.

Říct spolustraníkům jasně „buď já nebo Zeman“ se evidentně neodváží. Část veřejnosti popudí i to, že je nekonzistentní, protože sám nedávno odmítl coby prý nemístný populismus návrh Jeronýma Tejce volit v referendu předsedu strany.

Udělal dobře. Šel do boje a předsedou ČSSD se se vší pravděpodobností opět stane. Nechat ale stranickou nominaci prezidentského kandidáta na plebiscitu místo toho, aby souboj o stranického kandidáta na prezidenta spojil se svým bojem o znovuzvolení do čela strany, nejspíš znamená, že znovuzvoleným předsedou nebude dlouho.

Pokud si budou straníci muset vybírat z kandidátů generovaných mimo ČSSD, má Zeman většinovou podporu v ČSSD skoro jistou. A Sobotka tak zmešká poslední příležitost vybojovat se Zemanem bitvu, na jejímž výsledku závisí samotné přežití ČSSD jako věrohodné levicové strany.  

Vzhledem k  sílícímu spojenectví Zemana s Babišem, totiž ČSSD čeká v případě vítězství ANO ve volbách do Poslanecké sněmovny  jen ponižující role ideově vyprázdněného sekundanta mocenského dua Zeman-Babiš. Samozřejmě už bez Sobotky.

Právo, 9.1.2017