You are here: Home Members redaktor's Home Přelet nad Čapím hnízdem se ztěžuje

Přelet nad Čapím hnízdem se ztěžuje

Na prvních schůzích nové Sněmovny politici komunistické strany a Okamurovy Svobody a přímé demokracie obsadili s pomocí hnutí ANO významné posty v čele Sněmovny i v čele sněmovních výborů. Vedlo to k úvahám, že pokud se přímo nerodí příští vládní koalice, jde o politický obchod, jehož cílem je motivovat KSČM a SPD, aby zablokovaly vydání šéfů hnutí ANO, Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Takové úvahy podpořilo nejen zvolení komunisty Stanislava Grospiče do čela imunitního a mandátového výboru PS, ale následně i různé průtahy, které se v posuzování policejní žádosti začaly objevovat. A to navzdory tomu, že se od vydání Babiše a Faltýnka minulou PS neobjevily žádné „polehčující okolnosti“.

Sám Babiš i jeho spojenec prezident Miloš Zeman navíc vystupovali po celou dobu tak, jako by žádná kauza Čapí hnízdo ani neexistovala. Pokud by Babiš neuspěl při první žádosti o důvěru pro svoji vládu, prezident by ho pověřil sestavením vlády znovu.

Zdálo se, že všichni hlavní aktéři jsou si jistí, že  nakonec dojde k jakémusi rychlému politickému „přeletu nad  Čapím hnízdem“ a celá záležitost bude časem zapomenuta coby další „účelovka“ proti Babišovi.

Zvěřejnění zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF ale vše notně komplikuje. Ze zprávy se dozvídáme, že OLAF nahlíží kauzu Čapí hnízdo jako obcházení zákonů, podvod, lhaní, poškozování zájmů Evropské unie, atd. Jeho závěry souzní s vyšetřováním české policie. EU chce svoje peníze zpět.

Babiš nadále trvá na tom, že je to politický komplot. Jenže se cosi zásadního změnilo: pokud KSČM a SPD snad opravdu plánovaly Babišovi pomoci, musely by nyní předvést nebyčejná politická salta. Ve světle toho, co OLAF konstatuje, by jen těžko vysvětlily, proč změnily svoje postoje od minulého hlasování, kdy byly pro vydání.

Dalším důsledkem zveřejnění zprávy bude, že ty politické subjekty, které snad začaly plánovat, že by podpořily Babišovu vládu v druhém pokusu, budou muset začít přemýšlet, jak by to za nových okolností vysvětlily voličům. A to i v případě, že by Babiš nakonec přeci jen vydán nebyl.

Šlo by o takový výsměch právnímu státu a standardům politické kultury, že by to jen těžko obhajovaly potřebou stabilní vlády. A ve světle zprávy OLAF by to nebyla už jen domácí záležitost, ale i  nemalá mezinárodní ostuda.

Pokud tedy Babiš plánoval, že politicky zobchoduje relativně hladký přelet nad Čapím hízdem, zmýlil se. Bude muset spíše odvracet těžký karambol.

Právo, 10.1.2018