You are here: Home Members redaktor's Home Premiér v prezidentově sevření

Premiér v prezidentově sevření

V rozhovorech pro zahraniční deníky Andrej Babiš odmítl, že by byl populistou, za jakého je označován prezident Miloš Zeman. Řekl, že se Zemanem nemá prakticky nic společného, ale je to jeho prezident, který ho podpořil, takže Babiš podporuje jeho.

Uvidíme, zda Babišovi takto vymezený vztah se Zemanem bude stačit k politickému přežití. Z minulosti Zemana víme, že všechna kritická vyjádření na svoji adresu vnímá Zeman úkorně. Před prezidentskou volbou se musel před Babišem dost ohýbat, aby ho přesvědčil že nemá stavět vlastního prezidentského kandidáta a aby ho podpořil.

Podporu jistě ocenil, ale jisté ponížení, které přitom zažil, mu jistě vadilo. Nelibost nad tím, že si ho Babiš dovolil po prvním kole kritizovat a dokonce doporučoval, ať se zbaví svých nejbližších spolupracovníků, si ostatně nenechal pro sebe, když v televizních vystoupeních v narážce na Babiše prohlásil, že jeho spolupracovníci nejsou trestně stíhaní.

Vztah mezi oběma politiky se nyní zcela obrátil, čehož si Babiš možná není plně vědom, jak se zdá ze sebevědomých slov, jimiž se od Zemana v zahraničním tisku distancoval.  Zeman ho teď může nechat dlouhé týdny vládnout v demisi, což není plnohodnotná premiérská role, přičemž ho může tlačit k různým ústupkům.

Už proto, že prezidentovo pověření Babiše sestavením druhé vlády může vyústit do jmenování premiérem, ale také vzhledem k podmínce většinové podpory nemusí. Šanci zajistit pro vládu většinu má navíc v podobě stran, které ho podporují, spíš Zeman než Babiš.

Zejména pokud vznikne Zemanem preferovaná menšinová vláda ANO, s účastí či podporou ČSSD a podporou komunistů, bude na její přežití i fungování mít Zeman v lecčems větší vliv než sám Babiš. A bude-li chtít, nebude pro něj problém jí rozbít a Babiše se zbavit.

Jinými slovy: ve všech scénářích, v nichž bude chtít být Babiš osobně plnohodnotným premiérem, bude muset spoléhat na prezidenta, kterého ovšem svými vyjádřeními nepochybně rozladil.

Vlastně jedinou šancí, jak uniknout ze Zemanova sevření, by bylo vytvoření vlády, v jejímž čele by stál někdo jiný z ANO. Taková vláda by mohla být většinovou koalicí s demokratickými stranami, a jako taková by mohla držet Zemana přinejmenším v těch mezích, v nichž ho držela koaliční vláda Bohuslava Sobotky.

Právo, 1.2.2018