You are here: Home Members redaktor's Home Prezident a unesené dívky

Prezident a unesené dívky

Prezident Miloš Zeman se nechal slyšet, že npřijme dvě dívky, které byly uneseny před dvěma lety v Pákistánu a nyní se po propuštění šťastně vrátily domů. Zeman prohlásil, že dívky jednaly neprozřetelně a udělaly starosti rodině i českému státu.

Prezident má jistě právo přijímat, koho chce, ale jeho vysvětlení je nehodné hlavy státu. Sděluje nám vlastně, že nechce mít osobně nic co do činění s omylnými lidmi. Takových lidí je ale ve společnosti, jejímž je prezidentem, nemalý počet. Lidé občas dělají hlouposti, a přidělávají tak starosti svým rodinám nebo i státu. Záleží na tom, zda jsou ochotni se ze svých chyb poučit, což, jak se zdá, obě dívky jsou.

Ty jistě našemu státu starosti přidělaly, v tom má Zeman pravdu, ale od toho státy jsou. Existují do velké míry proto, že jsou lidé omylní. Občany se pod hrozbou represe snaží odradit od určitých typů jednání nebo je před špatným jednáním jiných chrání. Ale když se občané, i kvůli vlastní chvilkové hlouposti, dostanou do nouze, snaží se dobrý stát pomoct.

Nekompromisní postoj prezidenta vůči lidskému selhání navíc navozuje otázku, zdali přísný a neodpouštějící soudce neprozřetelnosti, jakým je evidentně náš současný prezident, jedná sám pokaždé tak, že má právo činit takováto moralizující rozhodnutí.

Když si do vyhledávačů zadáme jména obou unesených dívek, jistě najdeme v internetových diskuzích mnoho odsudků jejich „hlouposti“, ale také mnoho sympatií, jakož i prostého dojetí z toho, že navzdory jejich chybnému úsudku vše dobře dopadlo.  Když zadáme jméno českého prezidenta, texty v zahraničních médiích jsou často natolik nelichotivé a bez sympatií, že se s ním v přidělávání starostí českému státu obě dívky jen těžko mohou měřit.

 Navíc sám Zeman za poslední dva roky udělal několik docela neprozřetelných prohlášení, která bezpečnost obou dívek mohla přímo ohrozit. A to nejen když zbytečně paušalizujícími výroky opakovaně urážel islám, ale i některými konkrétními, neuvážlivými výroky k případu.

Možná by obě dívky měly vydat prohlášení, že s politikem, který jim svým vystupováním mohl ublížit ještě více, než si svoji neprozřetelností nakonec samy ublížily, se setkat nechtějí. Jenže nevydají. Jejich dvouleté věznění je nejspíš naučilo pokoře. A soudě podle jejich prvních prohlášení i odpouštění. Možná by se náš prezident mohl nakonec něčemu přiučit, kdyby se se  nimi setkal.

Právo, 1.4.2015