You are here: Home Members redaktor's Home Prezident v zajetí ANO

Prezident v zajetí ANO

Vedení hnutí ANO učinilo dva zásadní kroky, které mohou dost ovlivnit druhé kolo prezidentské volby. Hnutí rozhodlo, že jeho kandidátem na premiéra je opět Andrej Babiš, a že ve druhém kole podporuje Miloše Zemana.

Začneme-li prezidentskou volbou, není v tomto momentě jasné, do jaké míry tak jednoznačná podpora hnutí Zemanovi pomůže. V prvním kole prezidentské volby pro Zemana, zdá se, nehlasovali zdaleka všichni voliči ANO, včetně některých jeho význačných tváří, jako je brněný primátor Petr Vokřál nebo někteří europoslanci za ANO.

Od první volby také došlo k posunu v kauze Čapí hnízdo, když Sněmovna vydala šéfy hnutí Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Zatím nemáme k dispozici průzkumy veřejného mínění, které by nám ukázaly, jaký dopad vydání obou politiků, jakož i zveřejnění zprávy Evropské agentury pro boj proti podvodům (OLAF), má na voličskou základnu ANO. Řada voličů ale může vnímat doporučení pro Zemana od vedení hnutí, v jehož čele stojí dva trestně stíhaní politici, se zdviženým obočím.

Na voličské rozhodování může mít jistý vliv i skutečnost, že i v druhém pokusu o zformování vlády se vše bude točit kolem Babiše. Jak známo Zemanovi Babišovo trestní stíhání nevadí, ale bude vadit většině ostatních parlamentních stran. Možná i proto Zeman už dopředu prohlásil, že by si přál menšinovou vládu ANO, přičemž by mu nevadilo, kdyby se taková vláda opřela o komunisty, sociální demokracii, popřípadě i Svobodu a přímou demokracii Tomia Okamury.

To je sice od Zemana jasný vzkaz voličům těchto stran, aby ho podpořili v druhém kole, ale i zde se nabízí otázka, kolik scénář spoluvlády s KSČM a SPD odpudí voličů ANO. A také voličů ČSSD, protože ručit za menšinovou vládu ANO spolu s KSČM, a možná i SPD, by byl pro ČSSD riskantní krok.

Zemanův protikandidát Jiří Drahoš vzkazuje, že by trestně stíhaného politika do čela vlády nejmenoval. A nejmenoval by ani menšinovou vládu, zvlášť pokud by se opírala o KSČM a SPD. Prezidentské karty jsou tedy jasně vyloženy.

A je dobře, že je před druhým kolem vyložilo i ANO. Voliči se alespoň nebudou moci vymlouvat, že nechtěli takovou či onakou vládu, když hlasovali pro toho či onoho prezidentského kandidáta, nebo že nechtěli takové či onaké tahanice při sestavování vlády. 

Právo, 24.1.2018