You are here: Home Members redaktor's Home Prezident Zeman a autoritářství

Prezident Zeman a autoritářství

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru v Českém rozhlase rozpovídal o autoritářských režimech. Míní, že v nich existují objektivně lepší podmínky pro dlouhodobé projekty než v parlamentních demokraciích. V nich si prý politici rozmyslí, zda projekty delší než jedno volební období podpoří, protože smetanu by mohl slízávat až jejich nástupce.

Dobré vztahy s politiky autoritářských režimů prý Zeman udržuje v zájmu české ekonomiky, což je jistě pádný argument. Přesto lze mít přinejmenším dvě zásadní námitky.

Ta první se týká způsobu, jímž Zeman různé české firmy podporuje, jakož i použitých kritérií. Ve zmíněném rozhovoru totiž též řekl, že prý jednoduše podpoří firmy, které mu doporučí ministerstvo obchodu a průmyslu, aniž by je Hrad nějak prověřoval. Vskutku zvláštní praxe v případě prezidenta, který se doma vzpírá tomu, aby byl jen „razítkovčem“ i těch rozhodnutí, kdy ústava od něj nežádá nic jiného než podpis.

Tímto způsobem prý doporučil kyrgyzskému prezidentovi i neznámou firmu Liglass Trading CZ, která by měla stavět v Kyrgyzstánu vodní elektrárny, což už spustilo nemalý skandál. Prý o ní nic neví, jednal jen na doporučení ministerstva. Zřejmě tak učinil i jeho kancléř Vratislav Mynář, když prezidentovo doporučení ještě jistil svým dopisem!

Druhá námitka souvisí s dvojím metrem ve vztahu k autoritářství. Ve vztahu k autoritářským režimům se Zeman evidentně neřídí žádným hodnotovým kompasem kromě možných ekonomických zisků. Dokonce se vysmívá obhájcům lidských práv.

Doma ale iniciativně „lustruje“, ač nemusí, kandidáty na profesory, řádně schválené univerzitami a ministerstvem školství i kvůli jejich možnému zapletení s  autoritářským režimem u nás před rokem 1989. Ano, tentýž prezident, který má takovou starost o možnou kolaboraci našich profesorů s komunistickým režimem, pak tvrdí v čínské státní televizi, že se přijel do komunistické země učit jak stabilizovat společnost

Dvojí metr, který Zeman ve vztahu k různým formám autoritářství uplatňuje, je pro veřejnost dost matoucí.  Jedná-li povětšinou tak, že ekonomický prospěch je vždy důležitější než jakékoliv hodnoty, může u nás leckoho napadnout, že autoritářský režim—kupříkladu stát provozovaný jako firma— je možná lepší pro stabilitu a blahobyt i naší země než demokracie, v níž jsou politici jen otroky volebního cyklu.

Právo, 27.7.2017