You are here: Home Members redaktor's Home Prezidentské vyhlídky

Prezidentské vyhlídky

Podle čerstvého průzkumu agentury STEM se prezident Miloš Zeman dokázal vrátit nad padesátiprocentní hranici, pokud je o důvěru veřejnosti. Důvěřuje mu 54 procent lidí. Za prezidenta by ho ale chtělo znovu jen 41 procent lidí.

Průzkum z dílny agentury PPM Factum ze září tohoto roku naznačuje, kde hledat kořeny tohoto překvapivého rozdílu mezi oběma čísly. Zatímco až tři pětiny veřejnosti souhlasí s prezidentovými postoji k uprchlické krizi a oceňují jeho snahy být v podobě cest po krajích v kontaktu s občany, jen třetina kladně hodnotí jeho reprezentaci země v zahraničí.

Dvě třetiny veřejnosti si také myslí, že společnost spíše rozděluje. Většině se nelíbí jeho spory s akademickou obcí. A překvapivě jen polovinu společnosti má Zeman na své straně, pokud jde o jeho útoky na „pražskou kavárnu“.

Bude-li chtít Zeman znovu kandidovat, mají tedy o čem na Hradě přemýšlet. Pokud se totiž podaří Evropské unii do roku 2017, kdy naplno vypukne česká prezidentská kampaň, víceméně dostat pod kontrolu migraci a přijmout efektivnější opatření v boji s terorismem, zmizí témata, která Zeman populisticky využil k ofenzívě po loňských skandálech, po nichž důvěra v něj klesla k 30 procentům.

Překvapivě nízká podpora veřejnosti pro Zemanovo znovuzvolení by měla být výzvou i pro politické strany, které ho nepodporují. Zejména ČSSD si po sérii vážných rozmíšek mezi prezidentem a svým předsedou i premiérem v jedné osobě, Bohuslavem Sobotkou, potřebuje ujasnit, jak bude postupovat. Pokud nakonec Zemana podpoří, zcela se odepíše v očích té části veřejnosti, která v minulých dnech i po „lánském puči“ v roce 2013 stála za Sobotkou.

To nejhorší, co by se mohlo stát, je, že velké strany zase jednou nechají hledání kandidátů až na poslední chvíli. V takovém případě opět vyhraje Zeman a plně si to zaslouží. 

Nový předseda TOP 09 Miroslav Kalousek je muž, kterého levicoví voliči po právu „nemusejí“, ale v jednom má pravdu. Zeman ukázal, že „levicovost“ či „pravicovost“ prezidenta je dost podružná, a že důležitější je, aby důsledně hájil principy liberální demokracie, moderoval politické konflikty (místo toho, aby je sám podněcoval a využíval), a aby coby hlava státu spojoval veřejnost.

Bylo by pěkné, ba státnické, kdyby se strany, které Zemana jako prezidenta už znovu nechtějí, takového kandidáta společně snažily najít.

Právo, 9.12.2015