You are here: Home Members redaktor's Home Problémy hnutí ANO budou jen sílit

Problémy hnutí ANO budou jen sílit

Při zběžném pohledu by se mohlo zdát, že hnutí ANO coby vedoucí politická síla na pražském magistrátu předvádí v podobě politických zmatků okolo primátorky Adriany Krnáčové skutečně jen cosi, co šéf hnutí Andrej Babiš nazval špatnou komunikací.

Ve skutečnosti je problém mnohem hlubší, mohli bychom říci systémový, a souvisí s tím, jak hnutí vzniklo a jak funguje. Je proto jisté, že problémy na pražské radnici nebudou úspěšně vyřešeny ani poté, co na vyslovení nedůvěry Krnáčové pražskou organizací ANO a na problémy, které má s klubem hnutí v pražském zastupitelstvu, reagovalo celorepublikové vedení ANO prohlášením, že ji dál podporuje ve funkci primátorky. 

Prý i proto, že slíbila, že bude lépe komunikovat a své kroky více konzultovat se zastupiteli i vedením pražské organizace. Pomoct jí v tom chce i šéf hnutí Andrej Babiš. 

Kořeny problémů hnutí ANO na pražském magistrátu ovšem souvisí s údajnou neschopností Krnáčové komunikovat jen okrajově. Mnohem více souvisí se skutečností, že hnutí bylo vytvořeno jako projekt jednoho bohatého podnikatele, který ho de facto vlastní a kontroluje, ale přitom mu (s tím, jak hnutí roste a získává politické funkce) nezbývá než postupně přenechávat některá rozhodnutí místním a krajským organizacím. 

V ANO je tak od už od jeho vzniku zabudován střet mezi oligarchickým a demokratickým způsobem fungování. Babiš si byl doposud schopný vybírat osobně většinu kandidátů na důležité posty.  

Když hnutí ANO výrazně uspělo ve volbách do místních a městských zastupitelstev, a dostalo se do čela většiny statutárních měst, mohl Babiš ještě ovlivnit, který představitel ANO, jemuž důvěřuje, bude kde stát v čele radnice či magistrátu. Jenže v silách jednoho muže už není ovlivnit, kdo jsou lidé, kteří byli zvoleni do zastupitelstev, ani si zajistit jejich loajalitu. 

I proto jsme byli nedávno svědky sporů mezi různými politiky, kteří se hlásí k hnutí ANO, na magistrátech v Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. V podstatě šlo o spory mezi lidmi, které osobně podpořil a vybral Babiš a lidmi, kteří se s pomocí ANO (což je pro veřejnost především sám Babiš) vyvezli do vyšších pater politiky po Babišových zádech a rozhodli se, že svého pobytu ve vyšší či vysoké politice využijí k prosazování svých vlastních, zdá se, že v podstatě ekonomických zájmů. 

Konflikt mezi lidmi, kteří jsou loajální osobně k Babišovi, nebo které Babiš různými způsoby kontroluje, a lidmi, kteří se do vyšších pater politiky dostali zásluhou ANO, tedy Babiše, ale mají vlastní agendu, bude jen sílit. Zejména proto, že ANO nefunguje jako normální politická strana, v níž lidi pojí dohromady nějaká definovatelná politická ideologie a vnitřní demokratické mechanismy. 

Sjezd hnutí na začátku roku mohl v tomto směru udělat jistou korekci, ale nakonec proběhl spíše jako valná hromada akcionářů velké firmy, v níž většinu akcií drží jeden člověk. Babiš si nechal odhlasovat silné pravomoci, které mu sice dávají možnost de facto obcházet rozhodnutí různých orgánů hnutí, jenže, jak vidíme v Praze, zásadní problémy nevyřeší. 

Babiš s formálním posvěcením celorepublikového vedení sice momentálně udržel ve funkci Krnáčovou, kterou osobně vybral na post primátorky, ale skutečnost, že prostřednictvím útoku na Krnáčovou se zvedla vzpoura v pražské organizaci de facto i proti němu, nevymaže. 

V ANO jsou nyní prostě stovky politiků, kteří Babiše takříkajíc použili k nastartování či oživení své politické kariéry, ale v rámci podivně strukturovaného, populistického subjektu, k němu necítí žádnou loajalitu. 

Budou ho potřebovat a do jisté míry dále respektovat jen do okamžiku, dokud je schopen zajistit pro hnutí potřebné postavení v průzkumech stranických preferencí. Což nemusí trvat při rostoucích vnitřních sporech dlouho.

ČRo Plus, 26.8.2015