You are here: Home Members redaktor's Home Proč Češi odmítají přistěhovalce

Proč Češi odmítají přistěhovalce

Podle nového průzkumu Eurobarometru jsou Češi na čtvrtém místě mezi zeměmi Evropské unie v odmítání přistěhovalectví ze zemí mimo EU, a dokonce hned na druhém místě v odmítání přistěhovalců ze zemí EU. Zatímco mimoevropské přistěhovalce odmítá 74 procent Čechů, přistěhovalce z EU 58 procent.

Když vezmeme v úvahu, že v odmítání přistěhovalců ze zemí mimo EU se před Českem umístily pouze země, které mohou mít kvůli již existujícímu náporu neunijních přistěhovalců vážné obavy o svoji stabilitu (Lotyšsko kvůli etnickým Rusům a Itálie, Kypr i Řecko kvůli přílivu lidí z Afriky), je Česko, které žádný velký problém s uprchlíky nemá, vlastně rarita. Nelze se neptat, z čeho tento odpor pramení.

Nabízí se vysvětlení o „nesamozřejmém národě“, který je tak traumatizován svojí minulostí, že se bojí všeho „cizího“. Jenže „nesamozřejmých“ národů, které válcovaly dějiny, je v Evropě více, a některé se přistěhovalců tolik nebojí. Na druhou stranu, málokterý z nich dovedl svoje traumata s nějakou etnickou menšinou až k násilnému vysídlení tří miliónů lidí ze země.

Možná není snadné zvrátit psychologické dopady vývoje za posledních sto let, během něhož se v českých zemích stalo z etnicky a národnostně pluralitního Československa etnicky v podstatě homogenní Česko. I toto etnické „čištění“ je ale ještě mnoha lidem málo, takže by nejraději vystěhovali i české Romy.

Český odpor k přistěhovalectví je přitom zjevně kontraproduktivní, protože naše země se kvůli nízké porodnosti rychle dostává do demografické pasti, v níž bude těžké financovat důchodové a sociální systémy. A jsou už dnes celá odvětví, kupříkladu stavebnictví, která by bez práce “levných“ přistěhovalců měla vážné problémy. Naši přistěhovalci také výrazně nezatěžují český sociální systém, ani nejsou dominantním zdrojem násilí nebo dokonce terorismu.

Ještě „zajímavější“ než česká ostražitost vůči neevropským přistěhovalcům je ta vůči přistěhovalcům z EU. Vždyť k nám z ostatních zemí EU zatím vesměs přicházeli lidé majetnější a vzdělanější, často pracující pro významné nadnárodní firmy. Tedy lidé, kteří u nás tvoří pracovní místa pro spoustu Čechů. Přistěhovalci, jako jsou třeba islámští fundamentalisté z komunit ve Francii a Německu, se k nám nijak nehrnou.

České skóre v průzkumu Eurobarometru tak vypovídá mnohem méně o reálných hrozbách či problémech spojených s přistěhovalectvím, než o stavu „české duše“. Trochu nemocné strachem ze všeho za hranicemi české kotliny, chce se říct. Pro naši budoucnost v globalizovaném světě to nevěští nic dobrého.

Právo, 21.2.2015