You are here: Home Members redaktor's Home Proč ČSSD brzdí korespondenční hlasování

Proč ČSSD brzdí korespondenční hlasování

Češi žijící v zahraničí opět nedostanou příležitost hlasovat korespondenčně. Ti ze zhruba tří set tisíc českých občanů, kteří žijí v zahraničí a chtěli by hlasovat, se tak budou muset stejně jako dosud nejpozději 40 dní před volbami zaregistrovat a pak cestovat, často dost daleko, dát svůj hlas. To počty hlasujících značně snižuje.

Jednu z hlavních rolí v opětovném selhání české politiky zavést korespondenční volbu sehrála sociální demokracie. Zpravodaj návrhu na její zavedení, sociální demokrat Roman Tejc, uvedl, že on a kolegové z ČSSD korespondenční volbu nepodporují, protože by lidé mohli podvádět, a ve volbách by navíc měli rozhodovat lidé, kteří žijí „tady“.

Ponechme stranou skutečnost, že korespondenční volba je obvyklá v řadě zemí, a ty žádné velké podvody nehlásí. A také skutečnost, že Tejcova logika by snad dávala smysl v případě lidí, kteří žijí v cizině desítky let, ale nedává smysl v éře globální ekonomiky, kdy lidé stále častěji vyjíždějí za prací do jiných zemí, aby se po čase vrátili.

Zajímavější je, co odpor ke korespondenční volbě říká o ČSSD. Proč právě strana, která vyrostla v tradicích „internacionalismu“, se dnes tolik bojí voličů, kteří „přičichli“ ke světu za našimi hranicemi? Nejvíc asi proto, že naprostá většina českých občanů žijících v cizině, jak ukazují minulé výsledky jejich hlasování i průzkumy,  ČSSD říkajíc „nemusí“.

Nebylo by ale lepší se zamyslet nad tím, proč má s nimi ČSSD problémy, spíš než jim ztěžovat hlasování? A při té příležitosti se zamyslet, proč je ČSSD podobně neoblíbená u mladých lidí u nás?

Třeba by stálo přinejmenším za analýzu, proč ČSSD nevolí lidé, kteří se nebojí zkusit svoje štěstí v cizině, aniž by kvůli tomu museli dnes emigrovat. Anebo proč ji nevolí tzv. mileniáni otevření novým trendům.  Není tomu tak i proto, že ve své převažující starosti o starší voliče z menších měst a vesnic, tyto voliče zanedbává?

Pokud by si strana do budoucna se svou současnou „klientelou“ vystačila, budiž . Ve světle globálního vývoje a demografických trendů ale nejde o nic menšího, než je přežití naší nejstarší strany. Nevystoupí-li včas ze své provinční bubliny, v níž dominují „národně socialistická“ témata, snahy ztěžovat hlasování voličským skupinám, které aktivně přijímají výzvy globalizace, jí nepomohou.

Právo, 20.9.2017