You are here: Home Members redaktor's Home Proč mládež nevolí sociální demokracii

Proč mládež nevolí sociální demokracii

Nedávný průzkum ukázal, že nemalá část prvovoličů se chystá volit buď hnutí ANO Andreje Babiše nebo v menší míře Stranu přímé demokracie Tomio Okamury. To podle některých odborníků znamená, že jiní odborníci, kteří nabádali sociální demokracii k modernizaci s cílem oslovit mladé voliče, se mýlili.

V čem? Zdá se, že zejména prý v mladých lidech. Ti prý mají evidentně úplně jiné preference, a odborníci by tudíž spíš měli vysvětlovat, co je přitahuje k Babišovi a Okamurovi. Zkusme to.

Okamuru volí stejný typ mladých voličů, kteří v minulosti volili strany, jako byli kdysi Republikáni Miroslava Sládka, nebo Dělnická strana. Jsou sociologicky docela dobře zmapováni.  

Mezi mladými voliči Babiše je zase nejspíš nemálo těch, kterým je sympatický jeho výsměch zaběhnutému „systému“. Nabízí lehkost manažerského vládnutí, která souzní s povahou moderních médií i organizací velkých korporací. A mnozí prvovoliči, kteří na jedné straně platonicky sní o revoltě proti „systému“, ale zároveň sní o kariéře v nějaké velké korporaci, tento styl evidentně berou.

Závažnější otázkou, zejména pro levicové analytiky, než koho se mladí chystají volit, by mělo být, proč je u nich tak neoblíbená ČSSD. Levice má sice problémy i v západní Evropě, ale pořád k ní ještě tíhne nemálo  z těch mladých, kteří o politice přemýšlejí hlouběji, nebo se vymezují proti „systému“ z pozic kulturní levice. U nás je ale ČSSD evidentně ničím neoslovuje.

To, že mladí opět nebudou volit ČSSD, není přitom překvapivé. Stačí se podívat na výsledky posledních komunálních i krajských voleb, v nichž ČSSD našla podporu převážně jen u starších lidí z venkova a malých měst,  a prohrála právě s Babišem. Nijak se ale nepoučila.

Nevypukla panika, nekonaly se programové konference na toto téma. Jelo se dál po starém. Prý by si strana jen ublížila u svých tradičních voličů, kdyby se rozkročila k tématům, která zajímají mladé. Vždyť ti také zestárnou, uvědomí si své sociální zájmy, a stanou se z nich voliči ČSSD.

Jenže bohužel nejspíš nestanou. Je to prostě jiná mládež než ta, která vyrostla v minulém režimu a dnes—zestárlá—tvoří voličskou základnu ČSSD. Pokud nechce strana upadnout do bezvýznamnosti, bude muset přilákat mladé voliče, kteří ji dnes nevolí, což jízdou ve vyježděných kolejích nepůjde.

Právo, 7.8.2017