You are here: Home Members redaktor's Home Proč mlčí přátelé z Višegrádu?

Proč mlčí přátelé z Višegrádu?

Po jednání premiérů České republiky a Slovenska, Bohuslava Sobotky a Roberta Fica, s německou kancléřkou Angelou Merkelovou padla na tiskové konferenci otázka, zda vzhledem k vývoji v Polsku a Maďarsku dále existuje soudržnost v rámci visegrádské skupiny.

Fico odpověděl, že visegrádská skupina se soustředí na témata, která ji spojují, což v rámci rokování všechny členské země V4 dodržují. V tomto ohledu by prý mohla být v něčem vzorem pro Evropskou unii. Sobotka dodal, že všechny státy nejsou stejné, máme na spoustu věcí rozdílné úhly pohledu, ale „musíme tu odlišnost chápat a mít schopnost domluvit se.“

Potíž s touto argumentací spočívá v tom, že V4 není jen regionální uskupení samo o sobě, ale uskupení, které funguje v rámci EU. Tu spojuje celá řada smluv, které umožňují nejen volný pohyb zboží, kapitálu či osob, ale také vyjmenovávají určité společné hodnoty, včetně respektu k právnímu státu a základním principům liberální demokracie.

Pokud některé země tyto principy a hodnoty porušují, je v rámci společného klubu zcela logické, že ostatní členové klubu hříšníky na porušování společných pravidel chování upozorní, a když to nepomůže, mohou uplatnit i sankce. Dalo by se očekávat, že v rámci ještě těsnější regionální spolupráce, než je ta celoevropská, budou k sobě visegrádští „přátelé“ ještě upřímnější.

Od koho jiného než od Čechů a Slováků by Poláci a Maďaři měli jako od prvních slyšet, že některé kroky jejich vlád, které jsou stále více v rozporu s pravidly hry v EU, problematizují i fungování V4, protože i nás stavějí do špatného světla?

Proč pod rouškou diplomatických frází typu „musíme tu odlišnost chápat“ toleruje česká vláda maďarské a polské útoky na nezávislost některých institucí, či hony na čarodějnice? Kupříkladu nyní ten maďarský na Středoevropskou univerzitu, nebo polský na předsedu Evropské rady a bývalého polské premiéra Donalda Tuska?

Sobotka i Fico dělají velkou chybu, když Polsku a Maďarsku při jejich současném chování takříkajíc „kryjí záda.“ Vytváří to špatný obraz celého Visegrádu, který bohužel stále více ulpívá i na dvou následnických zemích bývalého Československa. Začne-li se EU dělit na různé skupiny, neměli by Češi a  Slováci být překvapeni, že při jejich „toleranci“ vůči svým dalším dvěma visegrádským partnerům se i spolu s nimi svezou na evropskou periférii.


Právo, 7.4.2017