You are here: Home Members redaktor's Home Proč nemá politik vlastnit média

Proč nemá politik vlastnit média

MF Dnes, jeden z deníků vlastněný ministrem financí a vlastníkem Agrofertu Adrejem Babišem, se pokouší rozfoukat nový skandál na české politické scéně. Ministr vnitra Milan Chovanec podle jeho zjištění koupil v Plzni byt za polovinu toho, co je podle expertů oslovených deníkem jeho tržní cena, navíc od podnikatele, který se uchází o státní zakázky.

Kdyby tyto informace přineslo jiné médium, asi by byl v centru zájmu veřejnosti především Chovanec. Jenže ve světle sporů mezi ním a Babišem, který nevynechal v posledních týdnech jedinou příležitost, aby si do Chovance nekopl v souvislosti s reformou policie, může útok Babišova deníku jen posílit přesvědčení veřejnosti a mnoha zákonodárců, že je opravdu nutné zakázat, aby zejména vládní politici vlastnili média.

Je to i vážné dilema pro novináře, kteří pro takové medium pracují. Mohou nás stokrát ujišťovat, že nepracují na přímou Babišovu zakázku, nebo že majiteli deníku jen neodečítají ze rtů. Výsledkem tak jako tak bude, že možná dobrý investigativní počin je od počátku znehodnocen.

Skutečností též je, že Chovanec, který by nyní musel zřejmě leccos vysvětlovat, může dovést pozornost od meritu věci k údajné Babišově vendetě. Což už koneckonců činí.

Problémem jsou i dvojí standardy, které se v tomto případě uplatňují. Babišův deník totiž naznačuje, že Chovanec přišel k bytu podezřele levně proto, že zřejmě může nějak ovlivnit státní zakázky, o které se podnikatel, od něhož byt koupil, uchází.

Sám Babiš ve svém majetkovém přiznání pro loňský rok uvádí, že vydělal téměř 138 miliónů korun. Co na tom, že coby ministr financí zůstává dál klidně majitelem podnikatelského impéria, které vydělává i na státních zakázkách. To jeh médiím zřejmě zvláštní nepřipadá.

Útok deníku ministra financí, vlastníka Agrofertu a šéfa hnutí ANO na ministra, s nímž má spory a s jehož stranou bude za pár měsíců soutěžit v krajských volbách, se v daném kontextu jeví spíše jako vypočítavá manipulace veřejnosti než záslužný novinářský počin.

Doufejme, že zákon o střetu zájmů, zakazující politikům, jako je Babiš, vlastnit média, projde. Věci se tak projasní na mnoha frontách.

Právo, 16.7.2016