You are here: Home Members redaktor's Home Proč páchá TOP 09 politickou sebevraždu?

Proč páchá TOP 09 politickou sebevraždu?

Když se politická strana chová v rozporu se svými zájmy, je třeba si klást otázky. V současné politické krizi se tak chová TOP 09.

Ačkoliv tíha důkazů ve světle proběhlé policejní razie a následného zatýkání lidí spojených s ODS byla taková, že nakonec vedla samotného premiéra Petra Nečase k rezignaci,  TOP 09 se nejprve odmítla proti Nečasovi postavit. Její představitelé policejní důkazy zlehčovali. Tvrdili, že k ukončení koaliční spolupráce s ODS není důvod.

Nelze si nepoložit otázku, proč se takto chová politická strana v situaci, kdy může jen profitovat z ukončení spolupráce s potápějící se ODS a jí vedenou vládou? Proč vystupují její představitelé v médiích a Poslanecké sněmovně s prohlášeními, která jim evidentně škodí u veřejnosti?

S možným pozitivním vnímáním „loajality“ veřejností to už nemá nic společného, protože tu už zřejmě neočekávají ve vztahu ke koaličnímu partnerovi zmítajícímu se v policejních sítích ani ryzí pravicoví idealisté.

Nu dobrá, mohl si leckdo pomyslet, třeba TOP 09 jen principiálně čekala na okamžik, kdy svoji chybu uzná sám premiér a odstoupí. Jenže když se tak nakonec stane, TOP 09 místo předčasných voleb, které by ji v souboji o pravicové voliče se zdecimovanou ODS zjevně hrály do karet, volá po co nejrychlejším obnovení pravicové koalice pod vedením ODS, jen s jiným premiérem.

Zdůvodnění, že je třeba udržet vládu rozpočtové odpovědnosti a dokončit společně započaté dílo, nemůže TOP 09 věřit nikdo, protože i TOP 09 si ve světle recese, kterou vládní politika spustila, uvědomuje, že o dokončení díla současné vládní koalice už téměř nikdo nestojí.

Možná má TOP 09 v podobě „pokračování vlády rozpočtové odpovědnosti“ na mysli opak toho, co říká. Tedy že si v roce, který zbývá do řádných voleb, pravice pokusí větším utrácením „koupit “ zpět alespoň část voličů. Jenže činit tak společně s ODS, jejíž představitelé a na ně napojení „lobbisté“ budou v příštích měsících vyšetřováni policií, přičemž okruh obviněných není nejspíš konečný, je politicky zjevně poněkud sebevražedné.

Skutečné úsměvné je i zdůvodnění Miroslava Kalouska, že TOP 09 se především snaží nepustit k moci KSČM. Věřit by mu to mohl snad jen člověk českou politikou zcela netknutý. Je přeci jasné, že pokud současná koalice, obtížená policejním vyšetřováním, zůstane u moci ještě rok, porostou preference nejen ČSSD, ale i KSČM. Jinými slovy, Kalousek a spol. pustí levici k moci za rok tak jako tak, jen bude silnější než dnes.

Cynici si pomyslí, že nakonec jde, jak jinak, o prachy.  Nejen o ty, o které by přišli vládní politici a poslanci na náhradách a platech, pokud by se koalice poroučela už teď. Rok je dost dlouhá doba na to, aby se pravicové strany, které se po volbách odporoučí do politického propadliště, takříkajíc ještě více „napakovaly“ i jinými způsoby.

Další vysvětlení, které si z podivného počínání TOP 09 vezme část veřejnosti, zní, že nám nejvyšší představitelé TOP 09 něco tají. Strana zůstává loajálním partnerem potápějící se ODS proto, že nemůže jinak.

Ještě před měsícem se zdálo, že si v podobě rozbití koalice s ODS na pražském magistrátu testuje postup na centrální úrovni. Pak přišla policejní razie a různá obvinění, zatím jen proti lidem spojeným s ODS, a TOP 09 prudce „zabrzdila“.

Někteří její představitelé, ač se jejich jména zatím v policejních obviněních neobjevila, se nejspíš v různých čachrech zapletli také, pomyslí si mnozí z nás.  Vládu pravice je třeba udržet za každou cenu proto, že jen tak lze mít alespoň nějakou kontrolu nad tím, do čeho policie ještě bude „strkat nos“.

Tak či onak, jsme svědky destrukce nejen ODS, ale i sebedestrukce TOP 09. Ta si v době prezidentské kandidatury Karla Schwarzenberga  vybudovala pozici, která z ní mohla učinit vedoucí stranu na pravici. Nyní v podobě trvání na další koaliční spolupráci se zcela „profláknutou“  ODS promeškává poslední šanci, jak fenomén Schwarzenberg využít.  Zůstane-li s ODS dál spojená, potopí se společně s ní.

 

 Právo, 18.6.2013