You are here: Home Members redaktor's Home Proč Rusko lže?

Proč Rusko lže?

Rusko opakovaně popírá, že se bojů na východní Ukrajině účastní jeho vojáci, anebo že proruské separatisty podporuje dodávkami zbraní, výstroje a techniky. Jenže přímé a nepřímé důkazy usvědčují Rusko ze systematického lhaní.

Problém pro Rusko v tomto ohledu nastal už v okamžiku, kdy se na východní Ukrajině objevili „separatisté“, kteří až příliš připomínali kvalitní výzbrojí a počínáním „zelené mužíčky z Krymu“.  I ti prý s Ruskem neměli nic společného--až na to, že Vladimír Putin tyto ruské vojáky později ocenil a vyznamenal.

Propaganda je součástí každého ozbrojeného konfliktu, ale ta ruská přece jen dost podceňuje kritické schopnosti Západu, když máme věřit, že sofistikované zbraně, včetně moderních tanků, transportérů, minometů a raket, s jejichž pomocí jsou „separatisté“ schopni porážet ukrajinskou armádu, našli „separatisté“ někde na ulici nebo v dobytých skladech.

Západní novináři i pozorovatelé OBSE opakovaně podávají zprávy o kolonách vojenské techniky mířících z Ruska na Ukrajinu. Před pár dny jejich mise zaznamenala na východní Ukrajině další pohyb neoznačených vojenských kolon. Projížděly částmi Doněcké oblasti, které kontrolují povstalci.

Otázkou není, zda na východní Ukrajině bojují ruští vojáci, ale zda jde o regulérní jednotky ruské armády, anebo ještě stále o ruské vojáky, kteří si „odskočili“ po tiscích na Ukrajinu bojovat během „dovolené“. Tak či onak, podle listu Kommersant požádala organizace Matky petrohradských vojáků ruskou ombudsmanku, aby prověřila informace o nuceném verbování mladých Rusů do povstaleckých oddílů na Ukrajině. 

Samo Rusko nyní obvinilo z velezrady matku sedmi dětí Světlanu Davydovovou z ruské Vjazmy  kvůli tomu, že zavolala na ukrajinské velvyslanectví, když v autobuse zaslechla vojáky z místní základny mluvit o tom, že mají odjet na Ukrajinu. Ruský poslanec Dmitrij Gudkov vzápětí požádal generálního prokurátora Jurije Čajku o vysvětlení, jak se mohla Davydovová dopustit velezrady, když Rusko oficiálně na Ukrajině žádná vojska nemá a s Ukrajinou není oficiálně ve válce.

Ruské popírání přímého angažmá na východě Ukrajiny komplikuje vyjednávání o urovnání konfliktu, protože Západ a Ukrajina jen těžko mohou přijmout ruské snahy vystupovat jako nezúčastněná strana. Je také jasné, že i kdybychom tuto fikci přijali, nebude mít takto zjednaný mír pevné základy, jestliže jeden z jeho garantů se tváří jako nezúčastněný pozorovatel údajné občanské války, ale ve skutečnosti je stranou konfliktu.

Kontraproduktivní také je, že když vláda nějaké země sveřepě a vytrvale lže tváří tvář faktům. Vynořuje se pak otázka, proč ji věřit cokoliv dalšího. Pro Rusko by tak bylo v mnoha ohledech lepší přiznat, co je už dávno zřejmé: tedy, že je na východní Ukrajině válečnou stranou.

Nemohlo by pak sice dál razit myšlenku, že se jen pokouší spolu s ostatními zeměmi řešit „občanskou válku“, s níž má jen málo společného, a západní sankce vůči němu jsou tudíž pomýlené a nespravedlivé. Jenže jelikož Západ Rusku tak jako tak nevěří, a sankce zůstávají v platnosti, možná by bylo produktivnější, kdyby Rusko přiznalo, že doposud lhalo.  

 Vše by bylo jasnější a řešitelnější, kdyby přiznalo, že na východní Ukrajině nezuří primárně občanská válka mezi Ukrajinou a separatisty, ale teritoriálně omezený konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Západ i Ukrajina by pak také lépe rozuměli tomu, jaké požadavky Rusko má, aby tuto invazi ukončilo.

Novinky, 3.1.2015