You are here: Home Members redaktor's Home Proklestit džungli? Lex Babiš nestačí

Proklestit džungli? Lex Babiš nestačí

Premiér Bohuslav Sobotka při sněmovních interpelacích prohlásil, že je třeba úpravou zákonů oddělit mediální a ekonomickou moc od moci politické. Mířil tím na Andreje Babiše, kterého ovšem nejmenoval.

Dotkl se ale nechtěně hlubšího problému.  Nástupu oligarchické kumulace tří zmíněných mocí v rukou Babiše totiž u nás předcházelo dlouholeté srůstání politické a ekonomické moci v podání tradičních politických stran, což připravilo pro současnou situaci půdu.

Toto srůstání politického a ekonomického vlivu mělo různé podoby, které veřejnost stále vice frustrovaly: kmotrovské praktiky, neregulované lobbistické aktivity, politické „podnikatelství“, zmanipulované veřejné zakázky, anonymní akcie, atd. Absurdními tečkami na konci tohoto období byly postavy Marka Dalíka, Romana Janouška nebo Jany Nagyové, které v korupční džungli navzájem prorostlé politické a  ekonomické moci sloužily jako převodní páky.

Novou úroveň srůstání těchto mocí představoval projekt Víta Bárty, který vytvořil stranu Věci veřejné jako politickou divizi svojí bezpečnostní agentury. Babiš tuto filozofii jen dotáhl  o krok dál, když k propletenci ekonomické a politické moci přidal ještě moc mediální.

Uspěl více než Bárta i zásluhou svého mnohem většího bohatství a propracované strategie, v níž sebe i ANO prezentoval nikoliv jen jako nový politický projekt, který chce zatočit s korupcí,  ale jako alternativu k tradiční politice jako takové.  Vyšlo to, a  divizí Agrofertu dnes není jen jeho hnutí ANO, ale svým způsobem i řada mediálních a státních institucí, které Babiš kontroluje.

To je vážný problém, jenže pokud by chtěl Sobotka opravdu oddělit ekonomickou a mediální moc od té politické, nebude stačit přijmout jen zákony, které sváží ruce Babišovi. Bylo by nutné říznout mnohem hlouběji.

Kupříkladu se konečně vážně zabývat tím, jak (ne)fungují u nás politické strany, včetně jejich netransparentního financování.  Nebo mnohem důsledněji odstínit veřejnoprávní média od politického vlivu, jakož i odříznout strany od symbiózy s mocnými PR agenturami a právními firmami, kde často funguje korupční systém protislužeb. Jinými slovy: proklestit se džunglí navzájem prorostlých ekonomických, politických a mediálních vlivů bude vyžadovat mnohem více, než jen nějaký lex Babiš.

Právo, 5.3.2016