You are here: Home Members redaktor's Home První zátěžový test ANO

První zátěžový test ANO

Před vítězstvím v posledních sněmovních volbách se řadilo k největším úspěchům  hnutí ANO vítězství v komunálních volbách v roce 2014. Nejenže ANO získalo celkově největší počet hlasů (14.59 procenta) a vyhrálo v osmi ze 13 krajských měst, jakož i v Praze, ale dokázalo také vyhrát ve většině měst s počtem obyvatel nad 20 tisíc.

Stanulo tudíž v čele celé řady koalic v městských radách a obsadilo pozice primátorů i starostů v desítkách větších měst.  Zejména tam, kde v čele měst jeho politici vydrželi, bude v nadcházejících komunálních volbách poprvé skládat účty z toho, jak dokázalo naplnit slogany jako „zařídíme to“, „makáme“, apod.

Podzimní volby tak ukážou, jak zejména v municipalitách, v nichž ANO stálo v čele, občané na komunální úrovni vidí působení hnutí za celé čtyřleté období. To tyto volby odlišuje od podzimních voleb do Sněmovny, do kterých ANO nastupovalo z pozice až druhé strany v koalici vedené sociální demokracií.

ANO má poměrně dost důvodů se obávat, že voliči leckde nebudou s jeho působením v čele jěst příliš spokojeni. Krátce po volbách vypukly v řadě míst konflikty mezi skupinami politiků zvolených za ANO . V některých velkých městech vedly až k pádu primátorů a starostů, nebo tam lídři ANO změnili dres.

Nejenom v těchto městech se ukázalo, že tam, kde situaci nekontroluje přímo vůdce hnutí Andrej Babiš, začne se projevovat, že nemálo politiků ANO prostě vidělo hnutí bohatého a charismatického podnikatele především jako výtah k moci.

Tam, kde se angažoval osobně, neměl ani sám Babiš navíc úplně šťastnou ruku při výběru některých starostů a primátorů. Praha, v níž vytahoval lidi, kteří měli stát v čele kandidátky, jako králíky z klobouku, je toho možná nejlepším dokladem. A po čtyřech letech vlády ANO, v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou, má hlavní město více problémů než před čtyřmi lety.  

ANO bude mít velké problémy svoje vítězství v Praze obhájit.  Přitom Babiš opakuje scénář z roku 2014, když v  Praze opět na poslední chvíli mění lidi v čele kandidátky.

V čele některých jiných měst si ANO nepočínalo špatně, ale i tak jen těžko výsledky  obhájí. Což nepochybně bude interpretováno jako svého druhu porážka.

Přidáme-li k tomu skutečnost, že ani v senátních volbách na podzim tohoto roku ANO velmi pravděpodobně vzhledem k dvoukolovému většinovému systému nedosáhne výsledků, které by odpovídaly jeho dominanci ve Sněmovně, může být podzim tohoto roku pro Babiše, jemuž se zatím vše dařilo, prvním skutečně zátěžovým testem v politice.

Právo, 25.7. 2018