You are here: Home Members redaktor's Home Psychotesty a psychopati

Psychotesty a psychopati

Nápad místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka poslat prvních deset lidí na kandidátkách hnutí v krajských volbách na psychotesty není úplnou politickou inovací. Podobným pokusem zajistit si loajalitu k hnutí, které nemá skutečný ideový profil a vnitrostranickou demokracii, byly kdysi psychotesty ve Věcech veřejných podnikatele Víta Bárty.

Kristýna Kočí, alias „blonďatá bestie“, sice po svém odchodu z VV upřesnila, že nešlo o úplně klasické psychotesty, protože se prý Vít Bárta jen snažil zjistit, kdo je čím ovlivnitelný. Tedy, zda má zájem o peníze, dárky či třeba funkce.

Jenže o klasické psychotesty by nemohlo jít ani v případě ANO.  Hnutí je ve své podstatě jen bezideovým výtahem k moci, poháněným charismatem a penězi Andreje Babiše, do něhož pod praporem boje s korupcí a nešvary klasické stranické politicky naskočili převážně lidé, kteří mají zájem…inu, o peníze, dárky a funkce.

Důležité je, zda psychotesty v ANO mají zjistit, zda daný jedinec vykazuje potřebnou míru loajality k hnutí (tedy k Babišovi), anebo mají zajistit potřebnou míru loajality. Z druhého předpokladu vycházel evidentně Bárta, takže chtěl jen vědět, čím se dají různí lidé koupit.

Pokud mají psychotesty v ANO zjistit loajalitu příštích krajských politiků k hnutí, lze Faltýnkovi dopředu prozradit, že neodhalí nic, na co už nepřišel kdysi Bárta. Loajalita bude přímo úměrná nejrůznějším výhodám, které ten který politik ANO ze své funkce může vytěžit.

Dokud bude Babiš zajišťovat výtěžnost vysokou, budou psychotesty nepochybně zjišťovat vysokou míru loajality, která bude neotřesitelná do okamžiku, než se naskytne lepší nabídka.

Jelikož je řeč o psychotestech, mohl by jeden usoudit, že cílem ANO je najít psychicky zdravé, odolné a sebevědomé jedince. Jenže jelikož je ve skutečnosti cílem takových psychotestů najít jedince loajální k hnutí, které nemá žádný skutečný program a jehož jedinou pevnou osou je bohatý a vlivný vůdce Babiš, těžko může být o hledání sebevědomých a psychicky zdravých jedinců řeč.

Stačí si ostatně vzpomenout na plejádu  psychicky vyvážených „osobností“, které okolo sebe shromáždil Vít Bárta:  Kristýna Kočí, Jaroslav Škarka, Otto Chaloupka, Radek John, Karolína Peake.  I psychotesty ANO docela jistě pomohou do důležitých pozic lidem s podobnou osobnostní výbavou, o níž by zlí jazykové mohli tvrdit, že se v mnoha případech nebezpečně přibližovala definici psychopatie.

Novinky, 31.7.2015