You are here: Home Members redaktor's Home Radost z mišmaše

Radost z mišmaše

Soudní rozhodnutí, podle kterého musí sociální demokracie zaplatit advokátovi Zděňku Altnerovi více než 300 miliónů korun, stejně jako obvinění, že Andrej Babiš neoprávněně využil evropské dotace k vybudování soukromého projektu Čapí hnízdo, mohou výrazně oslabit jediné dvě politické formace, které se v posledních volbách dokázaly vyhoupnout alespoň k dvaceti procentům voličské podpory.

Poslední průzkumy ukazují slábnutí Babišova ANO. A je dost pravděpodobné, že radikální zchudnutí ČSSD vyústí i do poklesu jejích preferencí. Mohli bychom se tak nadát toho, že parlament budou tvořit jen zástupci stran, z nichž ty nejsilnější se dokážou s odřenýma ušima přehoupnout přes deset procent voličské podpory.

Zastáncům tradiční demokratické politiky, kterou kotví silné politické strany, by možná nevadil pád ANO, který je v podstatě jen projektem jednoho muže. Případný propad ČSSD je ovšem závažnější problém.

Český stranický systém by se tak mohl změnit v jakousi obdobu toho slovenského. Až na to, že by plejádu slabých stran, straniček a  hnutí nekotvil sice slábnoucí, ale nadále relativně silný subjekt, jakým je na Slovensku Smer. Anebo možná ještě hůř: „kotvil“ by ji subjekt, ve srovnání s nímž se i populistický Smer může jevit jako tradiční strana.

Stálicí českého systému sice zůstávají komunisté, jenže ti se vzhledem ke své historii jen těžko mohou stát novou osou českého politického systému. Případné oslabení jediných dvou silnějších politických subjektů na naší politické scéně by tak mělo vážné dopady, včetně možnosti vytvořit po příštích volbách silnou vládu.

Z potíží obou nejsilnějších politických subjektů u nás (zejména tradiční strany, kterou je ČSSD) se tak nemůže radovat nikdo, komu leží na srdci zdraví parlamentní demokracie. Radost by snad mohli mít jen na Hradě, protože stranický systém v  podobě mišmaše slabých stran a straniček znamená silnější roli prezidenta.

Právo, 12.4.2016