You are here: Home Members redaktor's Home Realizace, krtečci a žrádlo pro psy

Realizace, krtečci a žrádlo pro psy

Počet výrazů v našem mateřském jazyce, které už nikdo nemůže vyslovit s vážnou tváří, utěšeně narůstá. Posledním je „realizace“.

Nejprve jsme se dozvěděli od policejního mluvčího, který se pokoušel vysvětlit, čeho se týká rozsáhlá policejní razie, že jde o jakousi „realizaci“. Upřesnil, že „realizace probíhá“,a  tudíž nemůže poskytnout další informace.

Později jsme se od dozorujícího státního zástupce dozvěděli, že „výsledkem realizace bylo zadržení osmi osob, které byly policejním orgánem vyslechnuty v pozici podezřelého, a po výslechu dozorových orgánů bylo rozhodnuto o obvinění sedmi zadržených.“

Zatčena, pardon „zrealizována“, byla kupříkladu spolupracovnice a partnerka Petra Nečase Jana Nagyová. Taktéž zrealizováni byli tři bývalí poslanci, a několik šéfů vojenského zpravodajství.

Ti, kterých se vyšetřování primárně týkalo, kmotři Janoušek a Rittig, zřejmě bohužel měli o „realizaci“ informace v předstihu, takže se vyjeli rekreovat do zahraničí.

Později jsme se dozvěděli, že do „realizace“ bylo zapojeno 400 policistů, kteří kdesi našli 150 miliónů a hromady zlata, takže realizace to byla opravdu velká.

Začíná se proslýchat,  že zrealizovaná Nagyová sama  obohatila český jazyk o několik výrazů, krycích jmen, které pocházejí primárně z oboru kynologie. O šéfovi rozvědky mluvila v odposleších jako o pánovi, „co má umělého psa“,  hojně se také zmiňovala o „venčení psů“, či o „žrádle pro psy“. Až se tím soud bude zabývat, bude to učiněná psina.

Nagyová má ale ráda i jiná zvířátka, takže mluvila o rozvědčících, které nasadila na sledované osoby, jako o „krtečcích“. Skutečné špióny tohle docela jistě rozladí, protože zavedený výraz krtek má v mezinárodní špionáži určitou prestiž. V žádném případě neoznačuje někoho, kdo sleduje premiérovu ženu za účelem dosažení rozvodu premiéra a paní premiérové.

To je práce pro soukromé očko, kterým řádný špión pohrdá. Na druhou stranu, když už si paní Nagyová udělala z elitních vojenských špiónů soukromá očka, proč jim neříkat něžně „krtečci“.

I milostný objekt Nagyové, premiér Nečas, ač zdánlivě suchar, obohatil český jazyk několika hezkými výrazy. Když Karolína Peake začala formovat platformu, jež by podpořila vládu, reagoval slovy, že od ní bude požadovat vytvoření poslaneckého klubu, protože nebude spolupracovat s jakýmisi „volnými radikály“. Svoje vzdělání v nukleární fyzice osvědčil, když řekl, že odmítá spolupráci, která by byla založena na dvou poslaneckých klubech a pak nějakém souboru „volných elektronů“.

Není vyloučeno, že pokud se bude „realizace“ rozrůstat, dozvíme se, kolik nakonec udržení souboru volných elektronů ve vládní koalici a jejich postupná přeměna ve stranu LIDEM vlastně stálo.

S vážnou tváří dnes člověk nemůže vyslovit ani sousloví „krabice vína“.  Diskreditace tohoto výrazu, skrývajícího pro milovníky vína nejrůznější přísliby, proběhla během „realizace“ Davida Ratha. Dotyčný, jak víme, byl zrealizován právě v okamžiku, kdy si v krabici vína přebíral údajně sedm mega.

Rathova realizace poněkud zastínila dřívější realizaci Zdeňka Doležela, tajemníka českých premiérů,  kterýžto se proslavil jako “pět na stole v českých”, když polskému lobbistovi Jacku Spyrovi nabízel, že mu za pět milionů korun dodá informace o privatizaci Unipetrolu.

Slušný muž si dnes také už nemůže nic začít s nějakou „blonďatou bestií“, a to nikoliv kvůli Nagyové, ale kvůli jisté Krystýně Kočí, která tento výraz svými neuváženými výroky navždy zprofanovala.

Navždy odsouzeny do říše lidového humoru jsou též výrazy „mazánek“, „kolibřík“ a „kotě“, kterými se ve svých odposlechnutých rozhovorech s dojemnou něžností častovali Pavel Bém a Roman Janoušek, jehož se týká i nyní probíhající realizace.

Je dokonce možné, že výše zmíněná slova po ukončení realizace, při níž policie zabavila v Janouškově domě spoustu dokumentů,  nabudou ve vztahu k Bémovi nového významu a zrealizován bude třeba i on. Vedle Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, jakož i několika dalších politiků ODS, kteří ještě mohou být zrealizováni,  by se ostatně hezky vyjímal.

V sítích realizace uvázl i lobbista Ivo Rittig, který prý pro změnu oslovoval svého úřednického poskoka na magistrátu „sumče“.  To nás vhodně posunuje od kynologie, kterou preferuje zrealizovaná Nagyová, k ichtyologii, což je nauka o rybách.

Můžeme si totiž připomenout, že  v jedné dnes už téměř zapomenuté úplatkářské aféře, která se týkala českého fotbalu, jeden  z „hlavních představitelů“ Ivan Horník používal společně s dalšími aktéry pro úplatky pojem “kapříci”. Kauzu pak proslavila divadelní hra Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse  Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?

Když už je řeč o Iváncích, jeden dostal od šéfa českého podsvětí Mrázka hezkou přezdívku Íčko. Tento Ivánek  zrealizován bohužel nikdy nebyl, zato jeho žena, soudkyně v Olomouci, “zrealizovala” podmíněným trestem ve jménu spravedlnosti docela pěkně řidiče Smetanu, který přimalovával politikům na plakátech tykadla.

 

Tykadla nebo střelba na prezidenta Klause platovými kuličkami ve Chrastavě, za něž byl nedávno podmíněným trestem „zrealizován“ atentátník Pavel Vondrouš, se ale mohou brzy ukázat jako jen skutečně komické epizody ve srovnání s tím, co nás čeká. Ve světle toho, co nyní vychází najevo, a ještě vyjde,, příští “realizace” klidně může proběhnout formou lidového povstání.