You are here: Home Members redaktor's Home Referendum může ČSSD dál štěpit

Referendum může ČSSD dál štěpit

Koaliční dohoda mezi hnutím ANO a sociální demokracií je hotová. O vládní spolupráci obou subjektů tak nejspíš rozhodne referendum v sociální demokracii.

Jenže ČSSD vnitrostranická referenda moc „neumí“. Kupříkladu v referendu na podzim 2002 se rozhodovalo, kdo bude kandidátem strany na prezidenta. Bylo velmi špatně zorganizováno, hlášeny byly podvody, a vítězství Miloše Zemana vedení strany nakonec sabotovalo.

Z technického hlediska bylo úspěšnější referendum, které strana uspořádala v roce 2014 o změnách stanov. Hlasovalo se korespondenčně, zúčastnilo se 52 procent straníků. Změny byly schváleny, jenže ČSSD dál štěpily. S jejich realizací má strana dodnes potíže.

Pokud jde o plánované referendum, vedla se diskuze, zda hlasovat elektronicky. Obavy, že by takové hlasování mohli ovlivnit hackeři a že by odradilo starší členy, byla ovšem příliš silná. Existuje i odstrašující příklad: když středočeská organizace uspořádala v únoru elektronické referendum o tom, zda jednat s ANO o vzniku vlády, zúčastnilo se ho jen 23 procent členů ČSSD v kraji.

Na stole bylo opět korespondenční hlasování. Nyní se ale zdá, že se bude rozhodovat tajným hlasováním na úrovni místních organizací.

Jenže existují otázky: Jak dlouho referendum celkově potrvá? Jakým způsobem se bude hlasovat v té které organizaci? Bude nějaká oficiální kampaň?

A je zde i otázka legitimity: K platnosti by mělo stačit 25 procent členů. ČSSD má přes 18 tisíc členů, takže teoreticky stačí k platnosti něco přes čtyři tisíce hlasů. O výsledku by tak rozhodlo něco přes dva tisíce členů ČSSD.

Netřeba zdůrazňovat, že takto pojaté referendum může způsobit ve straně podobné problémy jako ta předešlá. Současné vedení možná bude litovat, že na myšlenku referenda vůbec přistoupilo.

Právo, 11.5.2018