You are here: Home Members redaktor's Home Rozděl a panuj

Rozděl a panuj

Andrej Babiš je poté, co jeho vláda získala důvěru, pánem české politiky. Ač jeho hnutí ANO má jen zhruba třicetiprocentní podporu společnosti, těží z toho, že jak strany, které jeho vládu umožnily, tak strany, které stály při hlasování o důvěře v opozici vůči jeho vládě, jsou nejednotné.

Tato nejednotnost má přitom několik podob. Jednou je neschopnost či neochota jak vládní ČSSD tak provládní KSČM spolupracovat tak, aby blok těchto dvou levicových stran tvořil na vládní úrovni jakousi pojistku proti dominantnímu ANO.

Druhou je nejednotnost parlamentní opozice. V ní jsou jak pravicové strany, které odmítají jakoukoliv spolupráci s Babišem, tak Okamurovo hnutí Svoboda a přímá demokracie

 SPD sice na jedné straně vládu kritizuje, (zejména proto, že ho Babiš nepřizval k vládnutí), ale zároveň si chce udržet posty ve Sněmovně, které s přispěním Babiše získalo. Hraje tak roli jakýchsi zadních vrátek Babiše pro případ, že by se současné vládní aranžmá zhroutilo. A možná také bude nástrojem k obcházení ČSSD v legislativním procesu.

Samostatnou kapitolou jsou Piráti, kteří jsou, zdá se, v opozici proti všem. Kritizují jak nově vzniklou vládu, tak SPD, tak opoziční pravicové strany, přičemž není občas jasné, koho vidí jako hlavní problém.

Aby nebylo nejednotnosti málo, rozdělené jsou vnitřně i obě strany, které se s Babišem na vládnutí podílejí, protože jak v ČSSD, tak v KSČM proti sobě stojí tábory politiků podporujících vládu s Babišem a odmítajících vládu s Babišem.

To, že při hlasování o důvěře měli navrch zastánci spolupráce s Babišem, neznamená, že se poměr sil v obou stranách nemůže změnit. Jisté ale je, že vnitřní sváry obě strany oslabují, což hraje Babišovi do rukou.

I kdyby v obou stranách nakonec převážili odpůrci další spolupráce s Babišem, může z vnitřní nejednotnosti ČSSD a KSČM dále těžit. A i kdyby  se ale obě strany vnitřně v takové situaci sjednotily a dokonce začaly hrát podle společných not, bude těžké Babiše sesadit.

Dobře „zaplacená“ SPD mu jistě ráda přijde v takové situaci na pomoc. Navíc  Babiš může spoléhat i na to, že k jakékoliv společné akci proti němu, pokud by v ní hráli roli komunisté, se jen těžko připojí pravicová opozice.

Je samozřejmě jasné, že šachová hra se hraje lépe, když o dalších tazích rozhoduje na jedné straně šachovnice sám jen jeden hráč, zatímco na druhé se na nich musí domluvit hráčů několik. I takový hendikep by se dal překonat, pokud by to byli hráči schopní a svolní k rozumným kompromisům. Jenže tak tomu u nás není, takže Babiš může být v klidu.

Právo, 18.7.2018