You are here: Home Members redaktor's Home Rozpaky nad Trumpovou bezpečnostní vizí

Rozpaky nad Trumpovou bezpečnostní vizí

Republikánský kandidát na post amerického prezidenta Donald Trump přednesl dlouho očekávaný projev, v němž nastínil, co vše by udělal pro větší bezpečnost USA i světa. Bylo to ale jen další zklamání pro tu část republikánského establishmentu, která ještě doufá v proměnu Trumpa v  „prezidentskou“ figuru.

Podobně jako nedávný projev o ekonomické politice, byl i tento projev nesourodý a z hlediska politické estetiky poněkud „upocený“. Trump, který se předvedl v primárkách jako agresivní a schopný debatér, má evidentně velké problémy, když musí číst předem připravený text z teleprompteru.

Pojďme ale k obsahu. Hlavním problémem je, že Trump coby populista využívající podobně jako jeho evropští souputníci především strach z globálních výzev, zúžil řešení bezpečnostních otázek téměř výhradně na boj s terorismem, zejména s Islámským státem.

Což o to, boj s terorismem musí být jednou z priorit, ale většina odborníků komentujících projev se shodla, že mnohem vážnějším výzvám mohou USA čelit, pokud bude pokračovat čínská rozpínavost v Jihočínském moři nebo se znovu rozhoří rusko-ukrajinský konflikt. Trump k scénářům případných konfliktů s těmto nukleárními velmocemi nic neřekl.

Nic jsme se nedozvěděli ani tom, zda by jim případně výměnou za podporu v boji s IS nechal v jejich „sférách vlivu“ volnou ruku. I NATO, které nedávno kritizoval, vzal částečně na milost jen proto, že se nedávno vedle svých ostatních cílů rozhodlo zaměřit i na boj s terorismem.

Pokud jde o tento boj, sám ale příliš konkrétní nebyl. Zmínil mezinárodní spolupráci—od kybernetové války v podobě eliminace webů IS, které slouží k náboru bojovníků a propagandě, až po ochromení jeho financování. V USA by chtěl výrazně zpřísnit imigrační politiku tak, aby bylo možné tvrdě postupovat proti přistěhovalcům a cizincům, kteří podporují IS a šiří radikální islamismus. To jsou ale většinou opatření, která už jsou v běhu.  

Nejkontroverznější části projevu byla Trumpova připomínka, že ačkoliv on sám byl proti invazi v Iráku, USA, když už Irák obsadily, si prý měly přivlastnit ropná naleziště, kde měly nechat svoje vojáky i po stažení z Iráku.

Právě tato úvaha ukázala, v čem je Trump nebezpečný. Na svět nahlíží navzdory izolacionistickým řečem zcela utilitárně jako na hřiště pro americké ekonomické zájmy. Jenže globalizovaný svět nemůže už fungovat podle hesla z dob studené války „urvi si, co můžeš“. Pokud by si začaly přisvojovat naleziště ropy na území jiných zemí i další velmoci, je jisté, že současná vlna terorismu je jen slabou předehrou bezpečnostní kalamity, která by svět čekala.

Právo, 17.8.2016