You are here: Home Members redaktor's Home Rozum vědců versus uprchlická hysterie

Rozum vědců versus uprchlická hysterie

Tisíce českých vědců podesaly výzvu, v níž varují před xenofobií vůči uprchlíkům, kterou rozpoutávají některá politická uskupení a přiživují některá média. K jejich přesné analýze toho, co se u nás děje, netřeba mnoho dodávat.

Kupříkladu píší: „O imigrantech, lidských bytostech, se píše, jako by šlo o škodnou zvěř či parazity valící se do naší vlasti, aby vysávali sociální systém nebo rovnou vraždili a znásilňovali. Cizinci žijící v Evropě jsou vykreslováni jako pátá kolona, podvodníci a zločinci.”

Vědci dodávají, že muslimové jsou často ztotožňováni s teroristy bez ohledu na jejich názory. Varují, aby lidé nepodléhali primitivním pudům, ale pídili se po faktech a spoléhali na selský rozum.

„Dennodenně se z našeho údajně holubičího národa ozývají hlasy přející té či oné skupině cizinců smrt,” píše se v petici. Lidé by ale podle podepsaných vědců neměli věřit každé senzaci, protože, jak známo,  čím více je zpráva šokující či děsivá, tím dále bývá od pravdy.

Politiky, kteří mohou rozhodovat o přijímání uprchlíků, vědci nabádají, aby nepodléhali veřejnému mínění, ale zohledňovali potřeby a možnosti společnosti i migrantů. Rovněž vyzývají média, aby nešířila paniku a vykonstruované senzace.

Co k tomu dodat?

Žijeme v době, kdy prezident země v situaci, kdy se k nám nevalí žádná nezvladatelná vlna migrantů (máme co do činění jen s několika stovkami ubožáků, kteří se většinově pouze pokouší naší zemí projet), populisticky svolává schůzky s vedením armády a předsedy obou komor parlamentu, v nichž volá po nasazení armády k ochraně hranic. Tentýž prezident uprchlíkům vzkazuje, že je k nám nikdo nezval, ať jdou pryč.

Češi coby národ vcelku nepochopitelně (už vzhledem k relativní okrajovosti problému u nás i vzhledem ke své bohaté emigrantské historii) vedou v celoevropských průzkumech odmítání uprchlíků  a strachu z nich.

V takové době je u nás hlas vědců oázou v poušti. Vědců, kteří vědecké bádání i svoji pověst neodstavili na vedlejší kolej politických trafik, třeba v lavicích europarlamentu, nebo fanatického boje s islámem, o němž, jak přiznávají, moc nevědí.

Současná uprchlická vlna je bezpochyby dramatickou a komplexní událostí. V  jejím hodnocení je  tak bohužel snadné sklouznout k populismu a nedostatku lidství, což otevírá brány iracionalitě, která Evropu v minulosti tak tragicky poznamenala. Je proto dobře, že významní čeští vědci a akademičtí pracovníci  se rezolutně ohradili proti šířící se vlně iracionálních běsů.

Novinky, 18.8.2015