You are here: Home Members redaktor's Home S kým může vládnout Babiš

S kým může vládnout Babiš

V některých průzkumech překonává hnutí ANO na prvním místě hranici 30 procent, ale aby Babiš mohl vládnout sám, potřeboval by zhruba o deset procent víc. Babišova pravá ruka Jaroslav Faltýnek na tom pracuje

Obává se prý, že se proti vítěznému hnutí ANO spojí po volbách ostatní strany a vyšachují ho. Cílem takových prohlášení je ve skutečnosti mobilizovat voliče, tak aby hnutí ANO mohlo vládnout samo. Stát se těžko řídí jako rodinná firma, když se musíte o vládnutí dělit s někým mimo rodinu.

Faltýnek má pravdu v tom, že ANO má poměrně nízký koaliční potenciál, pokud by muselo při vytváření příští vlády spoléhat na jednu ze stran současné koalice. Ty by si jistě rozmyslely jít do vlády, v níž by hrál prim. Ze hry o koalici je po znovuzvolení Miroslava Kalouska do čela strany i TOP 09.

Ale pokud jde o ostatní strany, nejsou Babišovy vyhlídky tak černé, jak je líčí Faltýnek. Šéf hnutí ANO se už jednou prořekl, že by mu nevadilo vládnout s komunisty. Ve světle nepříznivých reakcí pak svoje prohlášení mírnil, ale skutečností je, že KSČM by pro něj nebyl špatný vládní partner.

S komunisty se shodne na kritice Evropské unie, když se to hodí, i migrace. A v sociálních otázkách dokáže být pružný. Pro KSČM by byl vstup do vlády vítězstvím, a řízení státu jako vlastní firmy jim ve světle vlastních minulých experimentů též není cizí.

Spoluprací s Babišem by jistě nepohrdla ani Strana přímé demokracie Tomio Okamury, která má šanci se do PS dostat. Shodla by se s ním na silné protiimigrační rétorice. Boj o uzákonění referend Babiš SPD klidně slíbí.

Vyloučit ze spolku případných nápadníků nelze ani občanské demokraty v případě, že by se do jejich čela dostal Václav Klaus ml., který by ODS chtěl přetvořit v jakousi českou obdobu Alternativy pro Německo. A kdy už je řeč o možných změnách v čele stran, koalicí s Babišem by nejspíš nepohrdla ani ČSSD, pokud by se do čela dostali „zemanovci“ Tejc, Zimola a spol.

Ti, kdo si Babiše v čele příští vlády nepřejí, by tedy měli čelit Faltýnkově rétorice, která líčí ANO jako všemi opuštěného otloukánka.  A měli by upozorňovat na rizika, která přestavuje případné spojení ANO s některými subjekty ne příliš prodchnutými demokracií, které klidně budou sdílet jeho názor, že parlament je jen žvanírna.

 

 Právo, 2.2.2017